2.000 kişi incelendi… Akşamdan kalmalık 34 yaşında başlıyor

2.000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya nazaran, beşerler 38 yaşındayken dışarı çıkmak için “çok yaşlı” hissederken, akşamdan kalma durumu da 34 yaşında başlıyor.

Tebrik kartı firması Thortful tarafından yürütülen değişik çalışmaya nazaran, 18 ila 65 yaş ortasındaki 2.000 kişinin içme alışkanlıkları araştırıldı.

Elde edilen bilgilere nazaran, beşerler 34 yaşından itibaren gece dışarı çıkmanın yorucu tesirlerini hissetmeye başlıyor, 38 yaşından itibaren de dışarı çıkmak yerine konutta vakit geçirmeyi tercih ediyorlar.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, Thortful’un bir sözcüsü, “Akşamdan kalma durumunun yaşla birlikte daha da kötüleştiği düzgün bilinen bir gerçektir ve yeni çalışmamız, bunun 34 yaşında başladığını ortaya çıkardı” dedi.

Dr. Fox Pharmacy’den Dr. Deborah Lee ise, “Yaşlanmayla birlikte akşamdan kalmalığın şiddeti hakkında çok az araştırma yapıldı. Bununla birlikte, akşamdan kalmalık, alkolün parçalanmasından ve bedendeki toksik metabolitinin varlığının devam etmesinden kaynaklanıyor.”

“Alkolün parçalanmasında rol oynayan anahtar enzimlerin aktivitesi yaşla birlikte daha az verimli hale geldiğinden, akşamdan kalmaların yaşla birlikte berbatlaşması mümkündür.”

“Ayrıca, yaşlı insanlarda daha az kas ve daha fazla yağ bulunur, ayrıyeten yaşlandıkça bedendeki su dağılımı değişir. Sonuç, metabolize edilmesi daha uzun süren daha yüksek kan alkol seviyeleridir” diyerek yaşla birlikte akşamdan kalma halinin şiddetinin artması halini özetledi.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.