ABD, İran’ın insansız gemiyi ele geçirme teşebbüsünü engelledi

ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, İran’ın Basra Körfezi’nde ABD’ye ilişkin bir insansız yüzey gemisini (USV) ele geçirmeye çalışırken görüldüğünü ve ABD kuvvetleri tarafından engellendiğini duyurdu.

ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı 5. Filosu, İran’ın İslam İhtilal Muhafızları Donanması’na (IRGCN) ilişkin bir dayanak gemisinin, Basra Körfezi’nde ABD 5. Filosu tarafından işletilen insansız bir su üstü gemisini ele geçirme teşebbüsünün engellediğini duyurdu. ABD 5. Filosu tarafından yapılan açıklamada, 29 Ağustos günü mahallî saatle 23.00 civarında memleketler arası sulardan geçen Shahid Baziar isimli IRGCN’ye ilişkin dayanak gemisinin, Saildrone Explorer isimli insansız yüzey gemisini (USV) çekmeye çalışırken gözlemlendiği belirtildi.

Açıklamada, ABD Donanmasına ilişkin kıyı devriye gemisi USS Thunderbolt’un (PC 12) olay yakınlarında bulunduğu ve ele geçirme hareketine çabucak müdahale ettiği belirtilirken, ABD 5. Filosu’nun Bahreyn merkezli Helikopter Deniz Muharebe filosundan bir MH-60S Deniz Şahini fırlattığı aktarıldı. ABD Deniz Kuvvetleri, karşılık olarak alınan tedbirlerin IRGCN’ye ilişkin geminin insansız gemi ile olan kontağını kesmesine ve yaklaşık 4 saat sonra bölgeyi terk etmesiyle sonuçlandığını söz ederken, ABD Donanmasının öteki bir olay olmadan operasyonlarına devam ettiği bildirildi.

ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı, ABD 5. Filosu ve Birleşik Deniz Kuvvetleri Kumandanı Amiral Yardımcısı Brad Cooper hususla ilgili yaptığı açıklamada, “IRGCN’nin aksiyonları bariz, yersiz ve profesyonel bir deniz gücünün davranışıyla tutarsızdı. ABD Deniz Kuvvetleri teyakkuz halinde ve bölge genelinde kurallara dayalı milletlerarası nizamı teşvik ederken milletlerarası hukukun müsaade verdiği her yerde uçmaya, yelken açmaya ve faaliyet göstermeye devam edecektir” sözlerini kullandı.

ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yayınladığı açıklamada, IRGCN’nin ele geçirmeye çalıştığı Saildrone Explorer isimli insansız yüzey gemisinin ABD hükümetinin mülkü olduğunu söyleyerek navigasyon, bilgi toplama için sensörler, radarlar ve kameralarla donatıldığını tabir etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.