ABD’den Hamas’a yaptırım kararı

ABD, kimi ülkelerde faaliyet gösteren bir Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) yetkilisine ve küme ile ilişkili kimi şirketlere yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yaptırımların, Sudan, Türkiye, Suudi Arabistan, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde kestirimi 500 milyon dolar üzerinde varlığı elinde bulundurduğu sav edilen Hamas yatırım ofisine yönelik olduğu belirtildi.

Reuters’ta yer alan habere nazaran, Terör Finansmanı ve Mali Hatalardan Sorumlu Hazine Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg, Hamas’ın Gazze’de istikrarı baltaladığını ve yatırım portföyü aracılığıyla birçok ülke üzerinden büyük gelirler elde ettiğini savundu.

Bakanlık, yaptırımlarda maksat alınan Ürdün vatandaşı Hamas yetkilisi Abdullah Yusuf Faysal Sabri’nin Kuveyt’te oturum müsaadesine sahip olduğunu ve birkaç yıldır hareketin mali işlerinin idaresiyle ilgilendiğini belirtti.

ABD’nin kelam konusu savlarını yalanlayan Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Washington idaresini “İsrail’in işgal planlarının ardında durmakla” suçladı.

KAYNAK: MEPA NEWS

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.