AK Parti ve MHP, Ankara Büyükşehir Meclisi’nde ‘işçilere zam’ istedi

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi temmuz ayı dördüncü toplantısında, belediye ve iştiraklerinde çalışan personellerin maaşlarına son 6 ayda artırım yapılmamasına ait tartışma yaşandı.

ABB Meclis Toplantısı, Meclis Birinci Başkanvekili Fatih Ünal idaresinde Belediye Meclisi Konferans Salonu’nda yapıldı. Ünal, önergeleri okutarak gündemdeki hususları oylamaya sundu.

AA’nın haberine nazaran ASKİ’nin, kentin türlü yerlerinde ana isale çizgileri ve su altyapısının imali için Japonya Memleketler arası İş Birliği Ajansı’ndan 6 milyar Japon yeni ile Milletlerarası İmar ve Kalkınma Bankasından İvedik İçme Suyu Tesisi’nde kapasite artışı için 63 milyon avro kredi kullanmasını içeren Plan ve Bütçe Kurul raporu, müzakereye açıldı.

Plan ve Bütçe Kurulu Lideri Metin Akdemir, hazırlanan rapora ait meclis üyelerini bilgilendirdi.

Rapora ait kelam alan AK Parti Küme Başkanvekili Murat Köse, rapora geçerli oy vereceklerini belirterek “Yeter ki yağmur yağdığında Ankara halkı nerde yağmur olacak, nerde sel olacak diye korkmasın” dedi.

Rapor, bütün partilerden geçerli oy alarak kabul edildi.

AK PARTİLİ BURHAN: ÇALIŞANLAR GEÇİM TASASI YAŞIYOR

Gündemdeki hususların oylanmasının akabinde kelam alan AK Parti Altındağ Belediye Meclis Üyesi Sinan Burhan, kimi belediye çalışanlarının bayramda geçim tasası yaşadığını, çocuklarına harçlık vermekte zorlanacağını söyledi. Burhan, “Her fırsatta Sayın Mansur Yavaş şunu söylemiyor mu? ‘Et girmeyen mesken kalmasın’ lakin Sayın Yavaş, ABB emekçileri kurban kesemiyor evvel buraya bir bakın. Bu iş yalnızca slogan ve popülizm ile olmaz” diye konuştu.

Hükümetin minimum fiyata 2 kez artırım yaptığını lisana getiren Sinan Burhan “Hayat pahalılığını söylemek yalnızca sloganla olmaz. Hükümet, iki kere artırım yaptı siz de yapın. Bunun da öncülüğünü CHP yapsın. CHP, personel hareketi ve personel hakları diyen bir partidir. Hamaset ve sloganla bir yere kadar gitmek mümkün ancak gerçeğin duvarlarına bu otomobil çarpmıştır” biçiminde konuştu.

Söz alan DÜZGÜN Parti Küme Başkanvekili Adnan Bekar ise ABB ile iştiraklerinin sendikalarla sorun yaşadığını, toplantılardan yeterli sonuç çıkacağını söyledi. Bekar “Başka belediyelerle kendimizi kıyaslamak istemiyoruz. Biz, Büyükşehir Belediyesiyiz. İnşallah emekçilerimize elimizden geldiği kadar en yüksek maaşı vermeye çalışacağız. Hiç kimse sorun çekmesin” değerlendirmesini yaptı.

‘ÜZERİNDEN 6 AY GEÇTİ’

MHP Küme Başkanvekili Murat Ilıkan ise personel maaşlarının ocak ayından itibaren meclisin ve ABB’nin gündeminde olduğunu belirtti. ABB idaresinde otorite boşluğunun olduğunu savunan Ilıkan, şöyle devam etti: “Ocak ayında da ‘sendikalarla görüşmelerdeyiz’ diye yanıtlar vardı. Mevzunun üzerinden 6 ay geçmiş, hükümet ikinci artırımı yapmış daha birinci hakkını alamayan çalışanların haklarından bahsediyoruz. Hala sendikalarla ilgili sıkıntılar olduğu söyleniyor. Daima diyoruz ya belirsizlik. İşte meçhullükten kastımız budur. Gece gündüz çalışan bir işçiyle ilgili sizin yarattığınız otorite boşluğundan ötürü bir belirsizlik var. Yarın bayram, umutla bekliyorlar. Biz 5 gündür konuşuyoruz. Dilek ve temennilerle personel, çocuğunu okula gönderemez, mesken alamaz ve kiralayamaz. Bir evvelki kontrat iptal edilmeseydi bir emekçi 7 bin 720 lira alacakken, bugün 6 bin 150 lira alıyor. Allah çalışanlarımızdan razı olsun, protesto yapmadan cansiparane çalışıyorlar.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.