Alman askerleri AB barış gücü Althea misyonuna katılmak üzere Bosna’ya vardı

Toplam 50 askerden oluşacak Alman askeri birliği Ağustos ortasından başlayarak Bosna Hersek’te genel seçimlerin yapılacağı 2 Ekim tarihine kadar çeşitli safhalar halinde ülkeye gelecek. Alman askerlerinin Bosna Hersek’e konuşlanmasıyla birlikte Avrupa Birliği Kuvvetleri’nin (EUFOR) Althea misyonuna katkıda bulunan toplam ülke sayısı da 20’ye çıkacak.

Alman birliği Saraybosna yakınındaki Butmir Kampı’nda bulunan EUFOR karargahının yanı sıra EUFOR’un 17 İrtibat ve Müşahede Grubu (LOT) merkezinde de ek takviye sağlayacak. LOT merkezleri BiH içerisinde dağılmış vaziyette bulunuyor ve EUFOR’un mahallî topluluklar ve lokal yetkililerle irtibatı olarak hizmet görüyor. Alman askerleri 2004 ve 2012 yılları ortasında da EUFOR gücünde misyon yaptı.

Son görevlendirme kararı, BiH’te bozulan siyasi istikrar nedeniyle Alman hükümetinin artan telaşları karşısında Almanya Federal Meclisi Bundestag’da 8 Temmuz’da onaylandı. Bosna Hersek’te konuşlu EUFOR ALTHEA, Bosna Hersek’te 1992 ile 1995 yılları ortasında yaşanan Bosna Savaşı’na son veren 1995 Dayton Barış Mutabakatı’na ahengi garanti etmekle vazifeli 1.100 askerden oluşan bir askeri birlik ve birliğin misyonu, bir Balkan ülkesi olan BiH’te emniyet ve güvenliğin koruma edilmesinde BiH makamlarına dayanak vermek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.