AÖL 1. dönem sınav tarihleri açıklandı! MEB Açık Lise sınavları online yapılacak!

Fuat İğci / Haber 7

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle 5-6 Aralık 2020 tarihinde yüz yüze gerçekleştirilecek Açık Öğretim Kurumları sınavı ertelendi. Salgının ilk ortaya çıktığı dönemde 2019-2020 eğitim öğretim yılı 3. dönem sınavları yapılmamış ve öğrencilere sınavsız olarak 35 kredi verilmişti. Sınavların ileri bir tarihe ertelenmesinin ardından öğrenciler yeni sınav takvimini merak ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı canlı yayın programında ertelenen yüz yüze sınavlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Açık Öğretim Lisesine kayıtlı olan 1.5 milyona yakın adayın yakından takip ettiği 1. dönem sınavları için karar karar verildi. Yurt dışı programında olduğu gibi bu dönem sınavları da internet üzerinden yapılacak. İşte Ziya Selçuk’un sınavlarla ilgili yaptığı kritik açıklama!

“BAZI SINAVLAR VAR BİZ BUNLARI UZAKTAN YAPACAĞIZ”

Katıldığı canlı yayında eğitim gündemine ilişkin önemli değerlendirmeler yapan Bakan Ziya Selçuk, artık eğitimde zaman ve mekan sınırının aşılması gerektiğini ifade etti. Devamında açık liselerin uzun yıllardır eğitim veren bir kurum olduğunu belirten Selçuk “  Yüz yüze sınav olması tabi ki daha iyi. yapabiliyor muyuz hayır yapamıyoruz” şeklinde konuştu. 

Sınavların nasıl gerçekleştirileceği sorusu üzerine “ bazı sınavlar var mesela açık öğretim sınavları biz bunları uzaktan yapacağız. çünkü Almanya’dan da sınava giren var çeşitli illerden de sınavlara giren var.” şeklinde cevap verdi. Bu açıklamayla birlikte 2020-2021 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilecek Açık Lise 1. dönem sınavlarının internet üzerinden yapılacağı resmen belli oldu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI AÖL SINAV TARİHLERİNİ AÇIKLADI!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Açık Öğretim Okulları sınavlarının çevrim içi ortamda gerçekleştirileceğini açıkladı. İşte AÖL 2020-2021 sınav takvimi;

I. Dönem sınavları, 25 Şubat 2021’de

II. Dönem sınavları, 25 Mart’ta başlayacak. 

Sınavlar, Açıköğretim Okulları Bilgi Yönetimi Sistemi üzerinden yapılacaktır. 

AÇIK LİSE 2. DÖNEM YENİ KAYIT VE KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ ERTELENDİ!

2020-2021 eğitim öğretim yılı 2. dönem AÖL kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 1. dönem sınavlarının yapılmaması sebebiyle ertelendi.  4-31 Ocak 2021 tarihinde yapılacak kayıt işlemleriyle ilgili Bakanlıktan yapılan açıklamada ” 2020/2 . dönem yeni kayıt ve kayıt yenileme tarihleri belirlenerek en kısa sürede paylaşılacaktır. Açık Öğretim Lisesi ile ilgili tüm bildirimler için web sitemizi takip etmeniz önemle rica olunur. Resmi kaynaklar haricinde yapılan bilgi ve belge paylaşımlarına itibar etmeyiniz” ifadeleri yer aldı.

KAYNAK: HABER7
Yedi Gündem

Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir