Bal Kabağı ve Çekirdeği Faydaları

Mevsiminde tatlısının yapıldığı bal kabağının çekirdeği de kendisi kadar faydalı. Bal kabağının içinde bulunan vitaminler ve mineraller neler? Bal kabağının çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Beta-karoten (A Vitamini) açısından vitamin deposu olan balkabağı birçok kanser çeşidini engellemeye yardımcı oluyor.

KANSERE KARŞI KORUYOR

İçindeki ‘lutein’ isimli karoten cinsi vücudu kansere karşı kuvvetlendiriyor. Sigara içen kişilerin akciğer kanserine yakalanma riskini azaltabiliyor. Lifi fazla bir sebze. Bağırsak tembelliğine de iyi geliyor. Kan şekerini düşüren özelliği olduğundan şeker hastaları da yiyebilir.

Yüksek miktarda potasyum barındırıyor ve kalp hastalığı riskini azaltan antioksidanları barındırıyor. Felce götüren damar setleşmesini engelleiyor. Enfeksiyonlarla savaşmayı sağlıyor. Çiğ şekilde salatalara konulan balkabağı, vücudu temizliyor, sinirleri yatıştırıyor.

ÇEKİRDEĞİ DE FAYDALI

Kabak çekirdeğinin birçok yararı var. Çinko ve doymamış yağ asidi ve protein açısından bir hayli zengin; mide bulantısına birebir. Bir bardağın dörtte biri oranında yendiğinde vücuttaki çinko gereksiniminin % 20’sini, magnezyumun % 50’sini karşılıyor. Bunun dışında kemik erimesi ve kan pıhtılaşmasına karşı önerilen K vitamini kabak çekirdeğinde yeterli oranda var. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir