Bodrum’daki bir lahmacunun fiyatına Gaziantep’te 20 lahmacun

Bodrum ve Antalya üzere tatil beldelerinde yaz tatili döneminin başlamasıyla birlikte her yıl yaşanan lahmacun fiyatı tartışması tekrardan alevlendi. Özel plaj giriş fiyatlarının 150 lira ile 10 bin euro ortasında değiştiği tatil bölgelerindeki plajlarda lahmacunun 200 liraya satılması reaksiyon topladı.

Söz Gaziantepli lahmacun ustalarında

Yaz tatili döneminin başlamasıyla tekrardan gündeme oturan lahmacun fiyatı tartışmasına Gaziantepli lahmacun ustaları da katıldı.

Bodrum’da 1 lahmacuna verilen parayla, Gaziantep’te 20 tanesi satın alınabiliyor

Lahmacun, Gaziantep’te 10, plajlarda 200 lira

Gastronomi kenti Gaziantep’te lahmacunun tanesi 10 liraya satılırken, Antalya ve Muğla üzere tatil kentlerinde bu fiyat 200 liraya kadar çıkıyor.

“Bodrum’da fiyat abartılıyor”

Tatil bölgelerinde alınan bir lahmacun fiyatına Gaziantep’te 20 lahmacun yenilebilirken Gaziantepli lahmacun ustaları tatil beldelerinde satılan lahmacunun fiyatının abartıldığını tabir etti.

“Herkesi Gaziantep’e gerçek lahmacun yemeye davet ediyoruz”

Gastronomi kenti Gaziantep’e herkesi gerçek lahmacunu yemeye beklediklerini söyleyen lahmacun ustası Şükrü Savun, plajlarda fahiş fiyata satılan lahmacunla Gaziantep lahmacunu ortasında hem fiyat hem de lezzet olarak dünya kadar fark olduğunu söyledi.

“Bizim için kıymetli olan para değil lezzettir”

Bodrum ve tatil beldelerinde satılan lahmacunun fiyatı ile lezzetinin hiçbir alakası olmadığını aktaran Savun, “Gaziantep lahmacununun lezzet sırrı biz yetişen ustaların lahmacunu yaparken içine sevgisini katmasıdır. Biz bu işi canı gönülden yapıyoruz. Biz burada para kazanmayı 3-4. plana atıyoruz. Bizim için en kıymetli olan şey lezzettir.” sözlerini kullandı.

Lezzetli lahmacunun sırrı: Soğan yerine sarımsak

Gaziantep lahmacununun lezzet sırlarını anlatan Savun, kuyruk yağının ağır bir lezzet verdiğini söyledi.Lahmacuna soğan değil sarımsak koyduklarını söz eden Savun, “Mesela kış mevsiminde domates mevsimi olmadığı için çok az konulur. İçine konulan materyalleri mevsimine nazaran ayarlıyoruz. Bunların hepsi püf noktalar.

İçini zırha vuruyoruz

Burada lahmacunun içini hazırlarken zırha vurarak hazırlıyoruz. Zira makineye konulduğu vakit sebzeler ile et suya kesiyor. Makine basınçla çektiği için lezzeti bozuyor. Pide olağanda 400 derecede pişerken lahmacun 250 derecede pişer. Fırın çok sıcak olmadığı vakit hem eti pişiyor hem de hamur başka bir gevreklik kazanıyor. Lahmacun pişerken çıtırlaşması gerekiyor.


Âlâ lahmacunu kenarı avaya kalkık olur

Hamurun kenarlarının pişerken hafifçe havaya kalkması gerekiyor.” formunda konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.