Bu mantıkla yeni kiracı bulamazlar: Konut sahiplerinin taktiği bitmiyor

Hükümet kira artışlarında yaşanan süratli yükselişe el atarak sınırlama getirdi. Buna nazaran, 1 Temmuz 2023 yılına kadar yenilenecek kontratlarda konut sahipleri kirayı en fazla yüzde 25 artırabilecek. Uygulama kiracıları rahatlatırken, konut sahipleri maddeyi delmek için çalışmalar yapmaya başladı. Buna nazaran, konut sahipleri bu ay içinde kiraya verecekleri daireler için olağandan yüksek kira bedelleri istiyor. Örneğin yasa yürürlüğe girmeden evvel olağanda 6 bin liraya kiraya verilmesi gereken daire için mal sahipleri aylık 8 bin lira kira bedeli talep ediyor. Böylelikle önümüzdeki Haziran 2023’te yenilenecek kontratlar yüzde 25 sınırlamasına takılsa bile piyasa şartlarının üzerinde artış yaşanacak.

Nizameddin Aşa

BU SEFER KARŞIT TEPER

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizameddin Aşa, mesken sahipleri tarafından uygulanan yeni taktiğin işe yaramayacağını söyledi. Aşa, “Kira fiyatları aslında yükseldi. Bir de normalinden daha yüksek kira istemek mantıklı değil. Kiracı olan kişinin geliri belirli, masrafı belirli. 6 bin lirayı ödeyemeyen 8 bin lirayı nasıl verecek. Bu tam aksine talebin düşmesine neden olur. Bu taktik tutmaz yani. Konut sahipleri kiracı bulamaz karşıt teper” diye konuştu. Kiracıyı rahatlatan kira artırımında yüzde 25 hudut uygulamasında geç kalındığını da tabir eden Aşa, “Düzenleme evvelden yapılmalıydı. Biz daha evvel teklif ettik. Ocak ayında yürürlüğe girseydi, daha olumlu olurdu” biçiminde konuştu.

İŞ YERLERİNİ KAPSAMALI

Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü, konut kiralarındaki artışın 1 Temmuz 2023’e kadar yüzde 25 ile sonlandırılmasının kiracılar açısından çok yeterli olduğunu söyledi. Çok sıkıntı durumdalardı. Bu adım konut piyasasını hem düzgün hem de berbat tarafta etkileyecektir. Birtakım dairelerde fiyatların artmasına da sebep oldu. Örneğin, düzenlemeden evvel 6 bin liraya kiraya verilen daireler, karar yürürlüğe girmeden evvel konut sahipleri tarafından 7 bin liraya yükseltildi. Mal sahipleri kontratı biten mülklerinin kira fiyatlarını karar yürürlüğe girmeden evvel artırdı” dedi.

Bu düzenlemenin yalnızca konutları kapsadığını anlatan Özlü, iş yerleri ve ofisleri de bu sınırlamaya dahil edilmesinin dalı rahatlatacak bir adım olacağını söyledi. Özlü, “İş yeri ve ofis kiracılarımız bu düzenlemeye dahil olmak istiyor. Sahiden iş yeri sahipleri sıkıntı durumdalar” diye konuştu.

Gamze Özlü

Ev sahiplerinin taktiği bitmiyor!

Gamze Özlü, konut gereksiniminin tahlillerine ait açıklamalarda bulundu. Bilhassa İstanbul’da bir kadro uyuşmazlıklardan dolayı mahkemelik olan ve atıl duruma bırakılan binalar bulunduğunu söyleyen Özlü, “Bu üslup yapılar konuta döndürülebilir. Konut olarak kiraya verilebilir. Belediyeler bu durumla ilgili bir çalışma yapabilir. Ayrıyeten yeni yapılacak binalarda vergi muafiyetleri uygulanabilir. Bu yollarla kiralar düşebilir” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.