Büyük fikir öncüsü Necip Fazıl Kısakürek’in 39’uncu mevt yıldönümü

Şair, muharrir ve düşünür Ahmet Necip Fazıl Kısakürek, savcılık ve hakimlik misyonlarında bulunan hukukçu Abdülbaki Fazıl Beyefendi ile Girit muhaciri bir ailenin kızı olan Mediha Hanım’ın çocuğu olarak 26 Mayıs 1904’te dünyaya geldi.

Çocukluğunu, devrin ünlü yargıçlarından büyükbabası Mehmet Hilmi Bey’in Çemberlitaş’taki konağında geçiren Kısakürek, 5-6 yaşlarında dedesinden okumayı öğrendi. Büyükannesi Zafer Hanım’ın da tesiriyle okuma tutkusuyla tanıştı.

Öğretmenlik yılları

Kısakürek, mahalle mektebinde başladığı tahsiline, Fransız Papaz, Amerikan Koleji ve Rehber-i İttihad okullarında devam etti. Birinci mektebi, Heybeliada Numune Mektebi’nde tamamlayan şair, 1916’da Yahya Kemal ve Hamdullah Suphi Tanrıöver’in de öğretmenlik yaptığı Mekteb-i Fünun-u Bahriye-i Şahane’ye (Deniz Harp Okulu) alındı.

Necip Fazıl Kısakürek, öğrencilik yıllarında şiirle ilgilenmeye başlayarak, Nihal isminde haftalık bir mecmua çıkardı.

Birinci şiirler

Şair Nazım Hikmet Ran ile tıpkı okulda eğitim gören Necip Fazıl Kısakürek, Lord Byron, Oscar Wilde, Shakespeare üzere Batılı müelliflerin yapıtlarını orjinal lisanında okudu.

Kısakürek, 1921’de Ahmet Haşim, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Faruk Nafiz, Ahmed Kudsi üzere devrin ünlü edebiyatçılarıyla tanıştığı Darülfünun Edebiyat Medresesi İdeoloji Kısmı’na girdi.

Birinci şiirleri, Ziya Gökalp’in kurduğu, Yakup Kadri ve arkadaşlarının çıkardığı Yeni Mecmua mecmuasında yayınlandı. Maarif Vekaleti’nin 1924’te açtığı imtihanı kazanan Necip Fazıl, 20 yaşındayken Ulusal Eğitim Bakanlığı bursuyla Paris’e gitti.

Kaldırımlar…

Usta şair, 1925’te döndüğü İstanbul’da, birinci şiir kitabı Örümcek Ağı’nı, 1928’de ise Kaldırımlar’ı yayınladı. Kaldırımlar, büyük bir ilgi ve hayranlık topladı.

Abdülhakim Arvasi ile 1934’te tanışan Kısakürek, bu tarihi kendisi için bir milat kabul etti. Bu tarihten sonra Kısakürek’in yapıtlarında tasavvufi fikrin izleri görülmeye başlandı.

Yapıtları sahnelendi

Kısakürek’in 1935’te yazdığı Tohum ile Bir Adam Yaratmak isimli yapıtları, İstanbul Kent Tiyatroları’nda Muhsin Ertuğrul tarafından sahneye konuldu.

İslamcılık ve Türklük vurgusunun ön planda olduğu Tohum, sanat etraflarından büyük ilgi görürken, halkın ilgisini çekmedi. 1937 yılında sahnelenen Bir Adam Yaratmak yapıtı ise büyük ilgi gördü.

Necip Fazıl Kısakürek’in 1936’da Celal Bayar’ın temin ettiği ilanlar yardımıyla çıkardığı ve 16 sayı sürdürdüğü Ağaç Mecmuası, periyodun önde gelen entellektüellerini çatısı altında topladı.

Büyük Doğu mecmuası

Yeni bir ulusal marş yazılması için 1938’de Ulus gazetesinin açtığı yarışta kendisine yapılan teklifi kabul eden usta şair Kısakürek, yarıştan vazgeçilmesi kuralını öne sürdü. İsteği kabul gören Kısakürek, Büyük Doğu Marşı şiirini yazdı. Şiire verdiği Büyük Doğu ismi, daha sonra çıkaracağı mecmuanın de ismi oldu.

Necip Fazıl Kısakürek’in 1934’te yaşadığı buhranlı devrini anlattığı Zahmet şiiri 1939’da yayınlandı.

Necip Fazıl öldü

Necip Fazıl Kısakürek, Türk Edebiyatı Vakfınca 1980’de Sultanu’ş Şuara (Şairler Sultanı) ve 1982’de ise Yılın Fikir ve Sanat Adamı seçildi. Böylelikle Necip Fazıl Kısakürek, şair Baki’den sonra, Sultanu’ş Şuara unvanına sahip ikinci şair olarak tarihe geçti.

Erenköy’deki meskeninde 25 Mayıs 1983’te vefat eden Kısakürek’in cenazesi, Eyüp Sultan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.