Cafer Penahi kimdir? Cafer Penahi neden tutuklandı?

Cafer Penahi, 11 Temmuz 1960 İran’da doğdu. 2010 yılında, bir evvelki yıl yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin akabinde patlak veren hükümet zıddı kitlesel protestolara takviye verdiği için tutuklanan Penahi, daha sonra “sisteme karşı propaganda” yapmaktan hatalı bulunarak altı yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

2010 Cannes Sinema Şenliği’ne günler kala avukatı ve ailesini görmek için açlık grevine başladığını duyurdu. Cannes Sinema Şenliği’nde Fransa kültür bakanı Frédéric Mitterrand ve Fransa dış işleri bakanı Bernard Kouchner’in, hapishaneden gönderdiği mektubu şenliğin açılışında okumasıyla bir arada sonunda on ayın akabinde avukatıyla görüşme hakkı buldu. 20 yıl boyunca sinema çekmesi ya da yurt dışına seyahat etmesi yasaklandı. Ama Penahi Avrupa’dan birçok mükafatlar almaya devam etti. Son olarak 2015 üretimli Taksi Tahran bir taksinin içine yerleştirilmiş kamera, sürücü Pehaninin Tahran’ı turlamasını kaydediyor. Taksiye binen farklı müşteriler, sürücü ile açık ve samimi bir biçimde meselelerini, tasalarını ve görüşlerini paylaşıyor. Sinema Altın Ayı Mükafatını kazandı.

CAFER PENAHİ’NİN FİLMLERİ

Yaralı Başlar (1988, kısa belgesel)

Kış (1991, belgesel)

Dost (1992, kısa film)

Zire Darakhatan Zeyton (Zeytin bahçesinden geçerken, 1994, reji asistanlığı)

Badkonake Sefid (Beyaz Balon, 1995)

Ardekul (1997, kısa belgesel)

Ayna (1997)

Çember (2000)

Talaye Sorkh (Kanlı Altın, 2003)

Offside (2006)

This a not sinema (2011)

Taksi Tahran, (2015)

CAFER PENAHİ NEDEN TUTUKLANDI?

Panahi’nin geçen Cuma günü bir protestoya katıldıktan sonra tutuklanan direktör arkadaları Muhammed Resulof ve Mustafa El Ahmed hakkında bilgi almak için Konutun cezaevine gittikten sonra gözaltına alındığı açıklandı.

BBC Farsça Servisi’ne konuşan Penahi’nin eşi Tahereh Saeedi, gardiyanların ona infaz edilmemiş bir mahpus cezası olduğuna dair bilgi verdiklerini söyledi. Panahi, iki meslektaşının özgür bırakılması için ortak bir bildiri imzaladıktan bir gün sonra gözaltına alındı. Penahi’nin tutuklandığı öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.