CHP 3 ayda 1.5 milyon üzerinde haneye ulaştı

ANKARA – Meclis’in kapanmasının akabinde siyasi partiler örgütlenme çalışmalarına sürat verdi. Erken ya da vaktinde yapılacak seçim için saha çalışmalarına başlayan ana muhalefet partisi CHP’de bir taraftan farklı vilayetlerde küme toplantıları ve mitingler düzenlenerek saha çalışması yürütülürken başka taraftan “öbek çalışması” kapsamında hane ziyaretleri yapılıyor. Son datalara nazaran belirlenen yaklaşık 100 bin sorumlu son 3 ayda 1.5 milyonun üzerinde haneyi ziyaret etti.

İLK KÜME TOPLANTISI AĞRI’DA DEĞİL ERZURUM’DA YAPILACAK

CHP Parti Örgütü ve Örgüt İdarelerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın verdiği bilgiye nazaran yaz boyunca her hafta bir diğer vilayette yapılacak küme toplantılarının takvimi muhakkak olmaya başladı. Birinci küme toplantısı için adres Ağrı olarak belirlenmişti, fakat ulaşımdaki birtakım zahmetler nedeniyle adres değiştirildi. Partinin planlamasına nazaran birinci küme toplantısı 2 Ağustos Salı günü saat 13.30’da Erzurum’da, sonraki haftalarda da sırasıyla Edirne, Yalova ve Afyon’da düzenlenecek. Ortalarında Elazığ’ın da olduğu eylül ayı programı daha sonra duyurulacak.

YAZ BOYUNCA ‘MİLLETİN SESİ’ MİTİNGLERİ DEVAM EDECEK

CHP “Milletin Sesi” ismiyle birincisi Mersin’de yapılan mitinglerini de yaz boyunca devam ettirecek. Birinci miting bu hafta sonu, 24 Temmuz’da Balıkesir’de olacak. Yaz boyunca bu formda en az 1-2 mitingin daha yapılması planlanıyor. CHP Genel Lider Yardımcısı Salıcı, AK Parti ve MHP Genel Liderlerinin katıldığı İstanbul’daki 15 Temmuz programına işaret ederek, “Balıkesir Kuvayi Ulusala meydanında Saraçhane’de görmediğiniz bir kalabalık göreceksiniz” dedi.

Milletvekilleri, parti yöneticileri ve vilayet teşkilatları yaz boyunca seçim bölgelerinde çalışacak. CHP’nin belirlenen sokaklarda yaklaşık 400 seçmeni kapsayan öbek çalışmasında evvelden belirlenmiş partililer tarafından tek tek hane ziyaretleri yapılıyor. Bu ziyaretler partinin “intranet” sistemine aktarılarak takip ediliyor. Salıcı’nın verdiği bilgiye nazaran atanan 101 bin öbek sorumlusu son 3 ayda çalışmalarını artırdı, ziyaret edilen hane sayısı 1 milyon 671 bin 167 oldu. Yaz boyunca bu sayısının daha da artması bekleniyor.

ÜYE SAYISI 2.5 AYDA 16 BİN ARTTI; 1 MİLYON 355 BİNE YÜKSELDİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kayıtlarına nazaran Mayıs 2022 itibariyle CHP’nin üye sayısı 1 milyon 339 bin. CHP’li Salıcı başta Doğu Masası çalışmalarının sonucu olmak üzere ülke genelinde üye iştiraklerinin arttığını söyledi. Şu an üye sayısının 1 milyon 355 bine yükseldiğini kaydeden Salıcı’nın verdiği bilgiye nazaran doğu vilayetlerindeki üye sayılarında yüzde 150-300 ortası artışlar yaşandı. Doğu vilayetlerinde üye olanların batıdaki kentlerde yaşayan yakınlarını da etkilediğine dikkat çeken Salıcı, “En son İzmir’de bin 500 kişilik üye iştiraki yaptık. Büyük kısmı doğu vilayetlerinden göçmüş vatandaşlarımız. Doğu batıyı, batı da doğuyu tetikliyor. Belediye liderlerin çalışmaları, mahallî seçimlerde muvaffakiyet bu iştiraki artırıyor” dedi.

CHP SANDIK SORUMLUSU ATAMASINDA YÜZDE 100’E ULAŞTI, DENETİMLER BAŞLADI

2018 seçimlerindeki datalara nazaran ülke genelinde 180 bin 65 sandık bulunuyor. CHP’li Salıcı 18 Temmuz prestijiyle bu sandıkların tamamına sandık sorumlusu atandığını belirterek şu an yüzde 100’ü yakaladıklarını söz etti. Lakin parti yöneticileri seçim yapılana kadar atanan isimlerin denetim ve kontrollerini sürdürecek. Atanan sandık sorumlularından bu vazifesi hastalık, askerlik, okul, vilayet değişikliği üzere çeşitli nedenlerle yapamayacak olanlar tespit edilerek yeni atamalar gerçekleştirilecek.

SEÇİM GÜVENLİĞİ İÇİN ORTAK YAZILIMLAR

Sandık sorumlularının belirlenmesi ve eğitilmesi seçim güvenliği açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Tüm partiler propaganda ve örgütlenme çalışmalarının yanı sıra özel olarak bu alanda da çalışma yürütüyor. Lakin “Altılı Masa” çalışmaları kapsamında seçim güvenliği için de ortak çalışma kararı alındı. 6 siyasi parti temsilcisi seçim öncesi, seçim günü ve sonrası olmak üzere 3 evreli çalışma programını kamuoyu ile paylaştı. Salıcı şu an tüm partilerin kendi sandık sorumlularını belirleme ve eğitme sürecinde olduğunu, lakin yapılan planlama doğrultusunda kısa müddette 6 partinin sandık görevlilerini takip edeceği bir uygulamanın hayata geçeceğini anlattı. Bu uygulama aracılığıyla tüm partiler birbirlerinin sandık görevlilerini görebilecek, eksiklikler varsa giderilecek. 6 siyasi parti ayrıyeten seçim gecesi sandık tutanaklarını gösterecek ortak bir yazılım için de çalışmaları sürdürüyor.

Seçim güvenliği kapsamında 6 siyasi parti temsilcisinin oluşturduğu komite, sivil toplum örgütleri, istekli tertipler ve başka siyasi partilerle de çalışmaya açık olacak. Birinci kere seçim güvenliği için partilerin bu türlü bir ortak çalışma yaptığını, bunun çok kıymetli olduğunu belirten Salıcı, “Hedefimiz yapacağımız çalışmalarla seçimin güvenliğine dair tereddütleri ortadan kaldırmak, itimat sağlamak” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.