Çin’de Komünist Parti üyelerinin ‘aklını okuyan’ yapay zeka geliştirildi

Dünyanın en büyük siyasi partilerinden yaklaşık 97 milyon üyeli Çin Komünist Partisi’nde üyelerin hislerini takip ederek partiye bağlıklarını izleyen bir yapay zeka sistemi geliştirildiği haberi reaksiyona yol açtı.

Çin’de araştırmacılar, iktidardaki Komünist Parti üyelerinin “aklını okuyabilen” bir yapay zeka geliştirdiklerini belirtti.

İngiliz The Times gazetesinin aktardığı habere nazaran Hefei Ulusal Bilim Merkezi, geliştirdikleri yapay zekanın bir Komünist Parti üyesinin yüz tabirlerini ve beyin dalgalarını takip ederek partiye bağlılığını ve siyasi eğitime yatkınlık seviyesini belirleyebildiğini kaydetti.

‘ÇİN İÇİN BİLE ÇOK FAZLA’

Araştırmaya katılan Çin Komünist Partisi üyesi 43 kişi, parti eğitimi sırasında yapay zekayla takip edildi. Sistemin incelenen bireylerin partinin siyasetleriyle ilgili hislerinin tespit edilmesini sağladığı belirtildi.

Öte yandan bahisle ilgili Çin basınında yayınlanan haberin yansıların akabinde kısa müddette ortadan kaybolması soru işaretlerine yol açtı. Birçok kişi, devlet kontrolünün güçlü olduğu Çin üzere bir ülkede bile bireylerin bu halde takip edilmesinin “sınırı aştığı” yorumu yaptı.

Devlet Lideri ve Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri olan Şi Cinping idaresinde ülkede son yıllarda Marksizm eğitimi okullarda yükünü artırırken Komünist Parti içinde de partiye bağlılığı artıracak ideolojik eğitimlere öncelik veriliyor. 97 milyon üyeli partide üyelerin parti eğitimi kapsamında puan kazandıkları bir uygulama da bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.