Çin’den ‘tatbikat’ iletisi: Ayrılıkçılar ve dış güçlere karşı caydırıcı

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kefei, Çin Halk Kurtuluş Ordusu‘nun (PLA) Tayvan etrafındaki tatbikatlarının, “ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğünü” savunmak hedefiyle “haklı ve gerekli karşı önlemler” olduğunu söyledi.

Tan Kefei, tatbikatların “Tayvan’ın bağımsızlığına” ve ayrılıkçı güçlerin dış güçlerle provokasyon yapmak için girdiği “gizli anlaşma”ya karşı da caydırıcı olduğunu tabir etti.

Tan, ilgili tatbikatların ve eğitimlerin açık, şeffaf, profesyonel olduğunu, ulusal ve milletlerarası hukuka ve milletlerarası uygulamalara uygun olduğunu söyledi.

Tan, “Tayvan’daki insanların refahı uğruna, en yüksek seviyede içtenlikle çalışacağız ve barışçıl bir formda yine birleşmeyi sağlamak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Fakat PLA, “Tayvan bağımsızlığı” gibi ayrılıkçı faaliyetlere ve rastgele bir halde dış müdahaleye fırsat vermeyecek” dedi.

Tan atruca, Tayvan Boğazı’nın iki yakası ortasındaki alakaların iki farklı geleceğe yol açacak iki seçenekle karşı karşıya olduğunu, Tayvan idaresinin hakikat seçimi yapması gerektiğini belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.