Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Şurası’ndaki konuşması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) 6. Olağan Genel Konseyi’ne katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Türk dünyasının sahip olduğu coğrafyanın genişliğine vurgu yaptı.

Türk Dünyası 2040 Vizyon Dokümanı vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TDBB’nin 1200 belediyeyle aile halini aldığını vurguladı ve “Birliğimiz, kendi alanında önde gelen yapılar ortasındadır.” dedi.

Dost ve kardeş belediyeler ortasındaki iş birliğinin geliştirilmesinin kıymetine değinen Erdoğan, “Birliğimizin kökleri Türk Kurulu’na dayanıyor. Kurul, İstanbul’daki dorukta aldığı kararla, ismini Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirdi. Türk Dünyası 2040 Vizyon Dokümanı, teşkilata ait kıymetli bir adım.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

“Hepimizi çok daha parlak gelecek bekliyor”

“Binali Yıldırım Bey’in yer aldığı Aksakallılar Heyeti’ni, maziden atiye köprü olarak görüyorum. 30 ülke ve bölgeden lokal idarenin temsil edildiği belediyeler birliğinin kuşatıcı yapısı kıymetli.

Karşımızda ortadan geçen onca vakte karşın ortak tarih ve kültür şuuruyla yine bir ortaya gelen devletler gerçeği var. Bu tablo hepimizi çok daha parlak geleceğin beklediğine işaret ediyor.

“Olup bitenlerden ibret alarak hareket etmeliyiz”

Hem geçmişte yaşadıklarımızdan hem de bugün olup bitenlerden ibret alarak hareket etmeliyiz. Tüm dünyayı ateşe vermeye hazır olanların karşısına bu halde çıkarsak başarılı olabiliriz. Bunu sağlayabilirsek, önümüzdeki devirde Avrasya’nın, dünyanın gözbebeği haline geldiğini görebiliriz.

“Eşsiz fırsatlar sunuyor”

Giderek tesiri artan global siyasi ve ekonomik krizler, bu tıp iş birliklerini daha değerli hale getiriyor. İş birliğimiz coğrafik, demokratik, ekonomik ve siyasi kapasite olarak hepimize eşsiz fırsatlar sunuyor.

Yeniden yapılanan global idare sistemi içinde ülkelerimizin hak ettiği yeri almasını bu türlü temin edebiliriz.

“Reform tartışması yaygınlaşıyor”

Coğrafyamızın genişliği, bu çalışmalar için eşsiz bir zenginlik. Günümüzde İpek Yolu üzere kadim yollar, yeni demiryolu ve kara yolları inşa edilerek canlandırılmaya çalışılıyor.

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, tüm devletleri bir ortaya getiren yapıların ıslahat tartışması yaygınlaşıyor. Bu türlü bir iklimde bizim tarih, kültür ve medeniyet mirasımıza sahip çıkmamız kadar doğal bir durum olamaz.

“Aynı bedenin uzuvları üzere…”

Şehirlerimizi tarihi ve kültürel özelliklerini gözeterek geliştireceğiz. Kentlerimizi insanları ortasında yakın bağlar kurarak birebir bedenin uzuvları üzere bütünleştireceğiz.

Şehirlerimizi ortak meskenlerimiz haline dönüştüreceğiz. Bir ortaya gelmek bunun birinci adımı. Beraberce çalışmak ve sonuçlar elde etmek muvaffakiyetin ta kendisidir.

“Kalbimizden kopup gelen bir hissiyat olarak tabir ediyoruz”

Türkiye, yüreğini sizlere sonuna kadar açmıştır. Ülkemiz tüm birikimini, imkanlarını, potansiyelini sizlerle kullanmaya hazırdır. Biz bunları kalbimizden kopup gelen bir hissiyat olarak tabir ediyoruz.

Sizlerin de bize tıpkı hislerle yaklaştığınızdan kuşkum yok. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak attığınız her adımda yanınızda olacağımı belirtmek istiyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.