Dar Mutfak Dekorasyonu

Her evin mutfağı büyük olmuyor.Bazı mutfaklar daha dar olmaktadır.Mutfaktan yeterli şekilde yararlanabilmek için bu durumda elbette dikkatli planlama gerektirir.Doğru yerleşim ve planlama ile birlikte dar mutfaklardan daha faydalı şekilde yararlanabilirsiniz.Dar mutfaklar için dekorasyon önerilerimizi dikkate almanız oldukça işinize yarayacaktır.

Dar Mutfak Dekorasyonu

1) Mutfaklarda en çok alan kaplayan eşya kuşkusuz mutfak dolaplarıdır.Bu nedenle mutfak dolabı çok önemli ve dar mutfaklarda çok dikkat ederek seçilmesi gerekir.Özellikle depolama alanı geniş olmasına da özen gösterilmeli.Çünkü mutfakta kullandığınız eşyaların çoğunu buraya koymak zorundasınız.Unutmayın ki mutfak dolabına ek bir yer daha yapmak alanın daha da daralmasına yol açacaktır.

2)Her mutfakta var olan belli başlı demirbaşlar bulunur.Buzdolabı, fırın, ocak gibi eşyalar mutfakların olmazsa olmazıdır.Bunlardan vazgeçemeyeceğimize göre bunları alırken daha az yer kaplayan eşyalar göz atmalı.Özellikle buzdolabının küçük olması belki kullanım açısından sorun yaratabilir.Ama evinizde uzun süre oturmayı düşünüyorsanız önerimizi dikkate almanız daha iyi olacaktır.

3)Yine dar mutfaklar için yapılabileceklerden biri de üst dolaplara daha fazla ağırlık vermektir.Hem kullanılmayan alanları size kazandırır hemde mutfağınızı biraz daha fazla daralmasına yol açmaz.Üst dolaba yemek takımları, baharatlar gibi pek çok mutfak eşyasının barınmasını sağlar.

4)Evin pek çok yerinde kullanılabilen küçük algı oyunlarını dar mutfaklar içinde kullanabilirsiniz.Mesela ayna, cam kullanımı artırmak dar mutfakların daha geniş ve ferah görünmesini sağlar.Açık renk kullanmakta bu konuda etkilidir.

5) Dar alanlar için aydınlatmayı iyi kullanabilmek çok önemlidir.Doğru aydınlatma seçimleri sayesinde dar mutfaklarınızda daha çok genişlik yaratabilirsiniz.Bizim önerimiz spot aydınlatmanın dar mutfaklar için iyi bir seçim olduğudur.Özellikle de mutfaklarınızı büyüklüğüne göre 3-4 tane beyaz ve güçlü aydınlatma sağlayan spot sayesinde aydınlatma işini halledebilirsiniz.

6)Sıra geldi dar mutfaklar için zemin kaplaması seçimine, mutfaklarda en popüler olan zemin kaplamaları linolyumdur.Siyah-beyaz kareli linolyum kaplama dar mutfaklara uygun doğru seçimlerdendir.Bu hem ucuz hemde kaliteli seçim olacaktır. Linolyum kadar uygun ve yaygın olmasa da mantar parkelerde tercih edebilirsiniz.Mutfakta kullanılan ağırlıkla renge uygun olarak parke seçimi yapmak dekorasyon açısından uygun olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir