Dev İddia: ABD’den Binance’e Rusya Soruşturması!

ABD Adalet Bakanlığı’nın Binance’i Rusya’ya uygulanan yaptırımların olası ihlali nedeniyle soruşturduğu bildirildi.  Adalet Bakanlığı’nın ulusal güvenlik bölümü, yaptırımlardan kaçınılıp kaçınılmadığını belirlemek için borsa yetkililerini araştırıyor.  Binance, kara para aklama da dahil olmak üzere yasadışı faaliyetlerde bulunduğu iddiasıyla halihazırda cezai bir soruşturmayla karşı karşıya.  İşte detaylar…

ABD’den Binance soruşturması

Raporlara göre, Adalet Bakanlığı’nın ulusal güvenlik bölümü, Binance’in veya birkaç yetkilisinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle bağlantılı yaptırımlardan kaçıp kaçmadığını kontrol etmek için bir soruşturma başlattı. Bloomberg kaynakları, bu soruşturmanın daha önce bildirilmediğini ve ceza bölümü tarafından başlatılan mevcut bir soruşturmayla birlikte ilerlediğini doğruladı. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’nın (DoJ), Ukrayna’daki çatışma ışığında Rusya’ya uygulanan yaptırımların potansiyel ihlali için dünyanın en büyük kripto borsasını araştırdığı bildirilmekte. Soruşturmanın amacı, Binance Holdings Ltd’nin Rusların ABD yaptırımlarından kaçmasına ve kripto platformu aracılığıyla para taşımasına izin vermek için yasadışı olarak kullanılıp kullanılmadığını belirlemek.

Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre, Adalet Bakanlığı’nın ulusal güvenlik bölümü, kripto borsasının Ukrayna’nın işgalinin ardından Rusya’ya uygulanan yaptırımlara uyup uymadığını görmek için Binance’i araştırıyor. Konuya aşina beş kişi Bloomberg’e, borsa yetkililerinin şirketin davranışlarına ilişkin devam eden soruşturmanın bir parçası olarak inceleme altında olduğunu söyledi.  Adalet Bakanlığı devam eden soruşturma hakkında yorum yapmayı reddederken, Binance Bloomberg’e şirketin tüm ABD ve uluslararası mali yaptırımlara tam uyum içinde olduğunu söyledi. Borsa, çifte kayıtlar, anonim kimlikler ve belirsiz para kaynakları için sıfır tolerans politikasına ek olarak sektör lideri, müşterini tanı (KYC) protokollerini uyguladığını da sözlerine ekledi.

Binance’ten açıklama geldi

Binance, konuya yönelik yaptığı açıklamada 2021 yılında Binance, kurumsal yönetim yapısını tamamen elden geçirmek için bir girişim başlattığından bahsetti. Binance’in küresel olarak çalışma şeklini temelden değiştirmek için dünya çapında deneyimli yöneticilerden oluşan bir kadro getirdiğine işaret etti. yani, uyumluluğa önem verildiğinin altını çizdi. Diğer yandan Binance CEO’su Changpeng Zhao bu iddialara henüz yanıt vermedi. FUD’u azaltmak için bu konuyu ele alması bekleniyor. Bu soruşturma, kripto piyasasının bir tür rahatlama rallisi arasında olduğu ve geçmişteki korkunç çöküşlerden ve iflaslardan kurtulduğu zaman geliyor.

Soruşturmaya yakın bir kişi, şu an itibariyle Adalet Bakanlığı’nın kripto borsası ile bir anlaşmaya varmaya hazırlandığına dair bir gösterge olmadığını açıkladı. Ancak, bazı soruşturmalar resmi suçlamalar dosyalanmadan da açılabiliyor. Son soruşturma, borsanın davranışlarına ilişkin mevcut bir cezai ve düzenleyici soruşturmaya ekleniyor. Haber, Reuters’in borsanın bazı terör örgütleriyle bağlantılı hesapları ağırladığını bildirmesinden bir gün sonra geldi. Özellikle Senatör Elizabeth Warren, 4 Mayıs’ta Binance’in İran Devrim Muhafızları’ndan gelen kripto para birimlerinin idaresindeki rolüne değindi.

Bloomberg’in kaynakları, Binance’in daha önce de başta İran yaptırımlarının yok sayılması olmak üzere uyumlulukla ilgili diğer sorunları çözmek için Adalet Bakanlığı ile görüştüğünü söyledi. Diğer yandan, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) 27 Mart’ta Binance’e karşı suç duyurusunda bulundu. Binance’in kullanıcıların emtialara yasa dışı olarak erişmesine izin verdiğini iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir