Doğu seçmeni anketinden çarpıcı sonuç: ‘Siz bir de sayıları görseniz…’

Gazetemiz müellifi Barış Pehlivan, “Doğu seçmeni ezberi bozacak mı” başlıklı yazısında, Diyarbakır merkezli araştırma şirketi Rawest’in mart ayında yaptığı bir çalışmayı köşesine taşıdı. Doğu Anadolu bölgesinin son oy oranlarına dikkat çeken Pehlivan, rüzgârın ana muhalefet partisinin lehinde estiğini bir sefer daha lisana getirdi. 

Pehlivan’ın yazısının ilgili kısmı şu formda:

““Siz bir de sayıları görseniz” diye mail atmış bir okurum. İşareti aldım, buldum, gördüm…  

Evvelki Art Bahçe’de CHP’nin Şanlıurfa’daki tesirinin önemli oranda arttığını yazdım. Doğuda rüzgârın ana muhalefet partisinin lehinde estiğini lisana getirdim. 

Halbuki bölgedeki iki vilayette yapılan bir anket de varmış. 

Diyarbakır merkezli araştırma şirketi Rawest’in mart ayında yaptığı bir çalışmaydı masamdaki. Urfa’da “Bu pazar seçim olsa” sorusuna karşılık verilmişti. İşte o araştırmadan öne çıkan tablo şuydu: 

– AKP’ye daha evvel oy vermiş her 100 seçmenden yaklaşık 15’i iktidar partisinden uzaklaştı. Bu seçmenlerden altı kişi kararsız ve boykot durumuna çekildi. Başkaları ise CHP, DEVA, Gelecek ve HDP’ye yöneldi. 

– Kararsızlar dağıtılıp 2018 seçimleriyle karşılaştırınca, AKP’nin oy kaybı daha net görülüyordu. İktidar partisi yüzde 52.8’den 45.3’e geriledi. HDP’nin oyu ise yüzde 29.3’ten 26’ya düştü. MHP’ye gelince, parti yüzde 9.2’den 7.1’e gerilemiş, yani Urfa’daki oylarının yüzde 23’ünü kaybetmişe benziyordu.  

– CHP ise vilayetteki oyunu neredeyse üç katına çıkardı. 2018’de yüzde 3.5 alan ana muhalefet partisi, mart ayındaki ankette 9.9’u yakaladı. 

– DEVA 3.9 puan alırken Gelecek Partisi ise 2.7 puana erişti. 

Pekala, ya Van? Yaklaşık 1 milyon 150 bin kişilik nüfusuyla Doğu Anadolu’nun en büyük vilayetinde durum ne? Mart ayındaki bilgilere nazaran yazıyorum:

– Vilayette AKP’ye daha evvel oy vermiş her 100 seçmenden yaklaşık 26’sı AKP’den uzaklaştı. Bunların sekizi kararsız yahut seçimi boykot etmeyi planlıyor. 

– Kararsızlar dağıtılıp 2018 sayılarıyla karşılaştırma yapıldığında, iktidar partisinin 6.7 puan kaybedip yüzde 24.5’e gerilediği görülüyor. HDP ise 2 puan kaybedip 58.6’ya düştü. 

– CHP’nin oyu ise yüzde 2.2’den 7.9’a çıktı, yani oyunu 3.5 katına çıkardı. DEVA’nın vilayetteki puanı 2.2 iken Gelecek’in seçmendeki karşılığı şu an 1.4 görülüyordu. 

Evet, seçime en fazla bir yıl var. Ana muhalefet partisi evvelden çok zayıf olduğu Doğu’da artık kendisi için de güneşin doğacağını düşünüyor. Kuşku yok ki bu dataların nereye evrileceğini yalnızca muhalefetin gayreti belirlemeyecek. İktidarın küskün Kürt seçmenin kalbini kazanmak için yapmayı arzuladığı “kısmi tahlil sürecinin” de ne kadar başarılı olacağını göreceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.