Dünyanın gözü Türkiye’de! 9 ülkeden Bakan gelecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’ye gelecek günlerde birçok ülkeden dışişleri bakanlığı düzeyinde ziyaretin gerçekleşeceğini söylemişti.

Çavuşoğlu’nun saydığı bakanlar ortasında Türkiye’ye birinci ziyaretini gerçekleştirecek olanlar da var, dünya açısından değerli mevzuları görüşmeye gelenler de.

TÜRKİYE-AZERBAYCAN-TÜRKMENİSTAN 3’LÜ TOPLANTISI

Gelecek hafta başlayacak ziyaret maratonunda Türkiye’ye gelecek birinci konuk bakan İran Dışişleri Bakanı Buyruk Abdullahiyan olacak. Abdullahiyan’ın Türkiye’ye yapacağı birinci resmi ziyaretin gerçekleşeceği 6 Haziran’da Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan üçlü toplantısı da gerçekleştirilecek.

Toplantıya Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov katılacak.

İRAN, HOLLANDA VE ALMANYA’DA BİRİNCİ RESMİ ZİYARET

Türkiye, 7 Haziran’da ise Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani’yi ağırlayacak. 8 Haziran’da ise Türkiye-Hollanda Konferansı (Wittenburg) kapsamında Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra’yı ağırlayacak.

Misyona ocak ayında gelen Hoekstra’nın bu ziyareti Abdullahiyan üzere Türkiye’ye düzenlediği birinci ilk resmi ziyareti olacak.

Lavrov, Karadeniz’de inançlı koridoru görüşmeye gelecek

LAVROV DÜNYANIN BEKLEDİĞİ KRİTİK MEVZUYU GÖRÜŞECEK

Çavuşoğlu’nun verdiği bilgilere nazaran 8 Haziran, dünya açısından da değerli bir görüşmeye mesken sahipliği yapacak.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, beraberinde askeri bir heyetle Karadeniz’de tahıl tankerleri için oluşturulacak inançlı koridor konusunu görüşmek için Türkiye’ye gelecek.

Lavrov ve heyetinin Türkiye ziyareti kapsamında Milli Savunma Bakanlığı heyetleri ve askeri temsilcilerle bir ortaya gelmesi bekleniyor.

Görüşmede tankerlerin Karadeniz’de inançlı seyahati, Karadeniz ve limanlara inançlı giriş-çıkışı ile Rusya ve Ukrayna’nın bu bahiste yaşadığı tasaların görüşülmesi de gündemde.

Çavuşoğlu’nun verdiği bilgilere nazaran Ukrayna, bilhassa Odessa bölgesindeki deniz mayınlarının kaldırılması ile oluşacak güvenlik problemlerinden kaygı ederken Rusya ise tahıl tankerlerinin Ukrayna’ya silah taşımasından telaşlı.

ÇAVUŞOĞLU ÇEKYA’YA GİDECEK

Lavrov’un ziyaretinin akabinde Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, 9 Haziran’da Türkiye’ye birinci resmi ziyaretini gerçekleştirecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ağır diplomasi trafiği yürütülen haftanın sonunda Çekya’ya bir ziyaret yapacak.

Türkiye’ye 15 Haziran’da ise hem Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt’i hem de İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney’i ağırlayacak.

KAYNAK: TRT HABER

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.