Elon Musk Ukrayna’ya bir tane daha Starlink çanağı gönderdi

Rusya’nın işgal teşebbüsüne karşı Ukrayna’ya takviye büyüyor. Elon Musk, Ukrayna’ya bir Starlink çanağı daha gönderdi. Çanaklar Starlink uyduları aracılığıyla Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne yüksek süratli ve düşük gecikmeli internet sunacak. Ukrayna ordusu tarafından yapılan açıklamada “Elon Musk, yalnızca Mars görevi için hazırlıklar üzerinde çalışmayı değil, birebir vakitte özel vazifeleri için muhtaçlık duyulan Starlink’leri ülkemize aktarmayı da başarıyor” denildi ve Elon Musk’a teşekkür edildi.

Elon Musk ayrıyeten Mart ayında, Ukrayna’ya Starlink çanağı göndermişti. Gönderilen çanakların ziyan gören Ukrayna altyapısına büyük katkı sunacağı öngörülüyor.

Zelenskiy hükümeti tarafından hem ordu hem de siviller için internet erişiminin savaşta kritik ehemmiyete sahip olduğunu her kezinde lisana getiriliyor. Bilhassa Rusya ataklarının ham imgeleri ve çatışmaların direkt vatandaşlar tarafından tüm dünya ile süratlice paylaşılması, memleketler arası arenada Ukrayna’nın elini güçlendiriyor. Ayrıyeten ordu, süratli internet ile istihbarat paylaşımını inançlı bir biçimde yapabiliyor. Münasebetiyle Musk’un bu yardımının savaşın istikametini değiştirecek nitelikte olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.