Emlak İştirak karını 35 kat arttı

Emlak İştirak açıklamasına nazaran, esaslı geçmişinden aldığı güçle iştirak finans dalının en genç üyesi olarak faaliyetlerini sürdüren banka, iştirak bankacılığı alanındaki istikrarlı büyümesini sürdürüyor.

Ülke iktisadına katkı sağlayan dalların gereksinim duyduğu yeni eserleri hayata geçiren banka, 2022 yılının birinci yarısına dair finansal sonuçlarını açıkladı.

Bankanın, birinci yarıda toplanan fonları 46,4 milyar TL’ye, kullandırılan fonları 30,1 milyar TL’ye ulaşırken etkin büyüklüğü ise 59,6 milyar TL’ye yükseldi.

Emlak İştirak yakın vakitte hizmete aldığı ve iştirak bankacılığında bir birinci olan Proje Tercihli Özel Fon Havuzu Katılma Hesabı ile tasarruf sahibi müşterilerini finanse edebilecekleri bölümlerle buluşturuyor. Bu hesaba Türk Lirası cinsinden yatırılan fonlar, muhakkak bir projenin finanse edilmesinde kullanılabiliyor. En fazla üç aylık vade ile kullandırılacak olan bankanın bu yeni eseri, vade uyumlu olmasının yanı sıra kur müdafaa takviyesi de sağlıyor.

Bu proje kapsamında tasarruf sahibi müşteriler, toptan ve perakende ticaret, imalat, inşaat, ulaştırma ve depolama, güç, madencilik, kamu idaresi ve savunma sanayi, sıhhat, eğitim tarım ve ormancılık üzere bölümleri tercih ederek yatırım yapma imkânı buluyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Emlak İştirak Bankası Genel Müdürü Nevzat Bayraktar, Türkiye’nin gücüne güç katmak için azimle çalışmaya ve bölümde olmayan finansal tahlilleri üretmeye devam edeceklerini belirtti.

Bayraktar, geçen yılın birebir devrine oranla karlarını yaklaşık 35 kat artırarak 684,5 milyon TL’ye yükselttiklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Toplanan fonlarımız yılsonuna nazaran 19,6 milyar TL artışla 46,4 milyar TL’ye ulaşırken cari hesaplarımız yüzde 79’luk bir artışla 15,8 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Toplanan fonlarımızın içindeki TL hissesi yılsonu yüzde 31 iken birinci yarı sonunda bu hisse yüzde 43,3’e çıkmıştır. Kullandırılan fonlarımız da yılsonuna nazaran yüzde 37 artışla 30,1 milyar TL olurken gayri nakdi kredilerimiz yüzde 41 artışla 8,7 milyar TL’ye ulaşmıştır. Yılsonu 38,7 milyar TL olan etkin büyüklüğümüz ise yüzde 54 artışla 59,6 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.”

Türkiye’nin iktisadına nakdi ve gayri nakdi olmak üzere kullandırdıkları fonlar üzerinden sağladıkları dayanağın 38,8 milyar TL olduğuna işaret eden Bayraktar, “Bankamız muvaffakiyetle uygulamakta olduğu büyüme stratejisine bağlı olarak şubeleşmeye, dijitalleşmeye ve yeni eserler ile müşterilerine hizmet etmeye, ülke iktisadına ve istihdama kıymetli katkılar sunmaya devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.