Gündüz hayvanlara bakan kadınlar akşam voleybol oynuyor

Çal ilçesine bağlı Yukarıseyit Mahallesi’nde yaşayan ve gündüzleri hayvanlarını otlatan Müesser Lahnacı, bir süre önce kadınlardan oluşan voleybol takımı kurmaya karar verdi. Bu fikrini mahallede yaşayan kadınlarla paylaşan Lahanacı, 18 yaşından 60 yaşına kadar kadınların yer aldığı 6 ayrı takım kurdu.

Kadınlar kendi arasında para toplayıp file aldı. Gündüzleri koyun güdüp, inek sağdıktan ve tarlalarda çalıştıktan sonra kapalı pazar yerinde toplanıp, voleybol oynamaya başladılar. Haftanın en az 4 günü bir araya gelip voleybol oynayan kadınlar, kendi aralarında da turnuva yapmaya başladı.

Müesser Lahnacı, “Burada köyümüzün erkeklerini oynarken görürdüm. Diğer köylerle turnuvalar yapıyorlardı. Kadınların da bir takım kurup voleybol oynayabileceğini düşündüm. Köy yerinde olduğumuz için çok kişinin katılacağını beklemiyordum ama olumlu tepkiler alınca takımları kurmaya karar verdik. Takımların kadınların sosyal hayatına katkısı oldu. Diğer mahalleler de bizi örnek alıp takım kurarsa kendi aramızda turnuva düzenleyebiliriz” dedi.

“GÜNDÜZ KOYUNLARA BAKIYORUM”

Voleybol oynamayı çok sevdiğini söyleyen Sündüz Mercan ise “Arkadaşlar tavsiye etti. Sahamızda toplanıp voleybol oynarken güzel zaman geçiriyoruz. Gündüzleri koyunlara bakıyorum. Tarlada iş olursa onları yapıyoruz. Evdeki işleri de yaptıktan sonra burada voleybol oynuyoruz. Eşlerimiz de bu durumu güzel karşıladı. Hem spor yapıyoruz hem de eğleniyoruz” dedi.

“SABAH İNEKLERİ SAĞIYORUM”

Havva Lahnacı (52) da “Sabah kalkıp inekleri sağıyorum. Ovaya, tarlaya gidip, çapa yapıyorum. Evde eşlerimize ve çocuklarımıza yemek yaptıktan sonra buraya geliyoruz. Kızlarımızla burada spor yaparak vakit geçiriyoruz. Köyümüz için çok güzel oldu. Spor yaparak eğleniyoruz” diye konuştu.

“SOSYAL MEDYADADAN UZAKLAŞTIK”

Hatice Davulcu da (28) “Kadınlar için sosyal bir etkinlik oldu, köydeki kadınlar da bu sayede kaynaştı. İnsanlar genelde sosyal medyada zaman geçiriyor. Bu tür etkinlikler bizi sosyal medyadan da uzaklaştırıyor. Bizim için güzel oldu dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir