Günlüğü 120 TL’ye fasulye toplayan çalışanlar yevmiye artışı istiyor

Fasulye hasadında günlüğü 120 TL’te çalışan tarım çalışanları yevmiyelerin artırılması talebinde bulundu.

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde hasadı devam eden fasulye kilosu 10-11 TL ortasında değişen fiyatıyla satılırken hasatta çalışan tarım emekçileri ise, günlük 100-120 TL ortasında değişen yevmiyelerinin artırılmasını istedi.

Şuhut’ta bu yıl randımanın yüksek olduğu fasulyenin birinci hasadında 3 bin dekar alandan elde edilen eser çiftçilerin yüzünü güldürdü. Tarladan toptancıya, toptancıdan pazar üreticisine kadar zahmetli bir etaptan geçerek tezgaha kadar gelen fasulyenin kilosu 10 ile 11 lira ortasında satılıyor. Satış fiyatı her ne kadar üreticisinin yüzünü güldürse de tarım personelleri aldıkları yevmiyelerden yakınarak, günlük çalışma fiyatlarının güzelleştirilmesini istediler.

Tarım emekçisi Şenol Yıldız, sabah 08.00’de iş başı yaptıklarını kaydederek, “Vallahi bu türlü gidiyor işte işlerimiz. Toparlıyoruz topluyoruz. Fasulye toplamaya sabah çok erken çıkıyoruz ancak 120 liraya çalışıyoruz, çok az buluyoruz. Aldığımız eşyalar çok değerli ancak çalışıp aldığımız sayı çok az. Adaletli değil, bunun yükseltilmesini istiyoruz. Zira konut geçindirmeye çalışıyoruz. Fasulye 8, 10, 12 lira fakat bizim fiyatımız çok az. Bize çok düşük fiyat veriyorlar. Hayatımızı buna adamışız lakin bu türlü boş boş geçiyor ömrümüz” dedi.

GÜNLÜĞÜ 120 LİRAYA ÇALIŞIYORLAR

Tarım çalışanı Güldane Akbulut da aldıkları günlük yevmiyelerin düşük olduğunu söz ederek, “Fasulyelerimiz çok hoş, fiyatından mutluyuz fasulyenin. Günlüğümüz 120 lira, çok az veriyorlar bize, yetmiyor. Zorluklarla geçiyor. Biz çalışmamızdan mutluyuz lakin parasından şad değiliz. Parasını biraz yükseltseler yeterli olacak” diye konuştu.

Tarla sahibi Abdülkerim Korkmaz ise tarlada fasulye hasadının devam ettiğini ve satış fiyatlarının 10-11 TL ile kendilerini mutlu ettiğini lisana getirdi. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.