GÜZEL Partili Ümit Dikbayır minimum fiyatla konut geçindirmeye çalıştı: ‘Şu masanın üstündeki size 6 saat bile yetmez’

ÂLÂ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, 4 bin 253 liralık minimum fiyatla geçinen bir ailenin konut iktisadını anlattığı ‘Milletin Geçim Derdi’ çalışmasını mayıs ayı için de yaptı. Dikbayır, ailenin konut kirasına artırım geldiğini ve kira bedelinin bin 700 liraya yükseldiğini belirtti. Dikbayır, aidat için 100 lira, su faturası 124 lira, elektrik faturası için 260 lira, internet faturası için 100 lira, doğal gaz için 350 lira, telefon faturaları için 140 lira, çocuğun harçlığı için 200 lira, ulaşım için 300 lira, ekmek için de 180 lira ayırdı.

MUTFAK ALIŞVERİŞİ İÇİN ELİNDE YALNIZCA 800 LİRA KALDI

Dikbayır, bu masrafların toplam fiyatını 3 bin 453 lira olarak hesapladı. Geriye kalan 800 lira ile market alışverişine çıkan Dikbayır’ın, meyve-sebze reyonundan yalnızca limon, patates ve soğan alabildiği görüldü.

Dikbayır, alışveriş sırasında bir kilo yoğurt, 10 yumurta, bir kilo pirinç, bir paket süt, bir bütün tavuk, limon, 720 gram salça, bebek maması, bebek bezi, şampuan, bir paket peynir, bir paket margarin, bir kilo sıvı yağ, bir paket un, bir paket tuz, birer paket kuru fasulye, kırmızı mercimek, bulgur ve makarna ile bir paket çay, bir paket şeker, tuvalet kağıdı ve sıvı bulaşık deterjanı aldı.

Dikbayır’ın zeytin, domates, salatalık üzere eserleri alamadığı; sıvı sabun yerine kalıp sabun, et yerine de tavuk aldığı görüldü. Dikbayır, alışveriş sırasında, birçok esere artırım geldiğine, birtakım eserlerin de gramajının düşürüldüğüne dikkat çekti.

Geçen aya nazaran sepetinden birçok eseri eksilten Dikbayır, aldığı eserlerin toplam fiyatının 903,45 lira çıkması üzerine birkaç paket makarna ile tavuk, çay ve bebek mamasını bıraktı. Aldığı bebek bezini de küçük uzunluğu ile değiştiren Dikbayır, kasada 605 lira ödedi.

“TEMMUZ AYI FALAN DEĞİL, YARIN ARTIRIM YAPMANIZ LAZIM BU VATANDAŞA”

Dikbayır, geriye kalanı 195 lirayı da günde 7 lira olacak biçimde harçlık olarak ayırdığını belirterek iktidara şöyle seslendi:

“Yine, geçen ay aldıklarımızı alamadık. Yani bu aile, bir ay boyunca bu masanın üstündekilerle karnını doyurmaya çalışacak. Söylüyoruz, başınız laf anlamıyor. Söylüyoruz, bu vatandaşın sıkıntısını anlatamıyoruz. Şu masanın üstündekilere bakın. Şayet bu aile bununla bir ay geçinebilecekse size söyleyecek bir şeyimiz yok. Şu masanın üstündeki, size 6 saat bile yetmez. Siz, vatandaşa diyorsunuz ki ‘bir ay boyunca bununla karnınızı doyurun’. Elinizi vicdanınıza koyun. Hala ‘Temmuz ayında artırım yapmayı düşünüyoruz’ diyorsunuz. Temmuz ayı falan değil, yarın artırım yapmanız lazım bu vatandaşa. Minimum ücretliye, emeklilerimize bilhassa ve maaşlı insanlarımıza, kamu çalışanlarına acil artırım yapmanızı bir defa daha üstüne basa basa size söylemeye çalışıyoruz. Vatandaşın durumunu size anlatmaya çalışıyoruz. İşte buna ‘enflasyon’ diyoruz. Yani vatandaşın satın alma gücünün nerelere düştüğünü size göstermeye, anlatmaya çalışıyoruz. Artık başınız bunu alsın. Vatandaşın durumu bu.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.