Hamileler için ağrısız uygulama ile olağan doğum imkanı

Anne bebek sıhhatini korumak ve sezaryenle doğumun önüne geçmek için hastanenin anestezi ve bayan doğum tabipleri, iki yıl evvel, birden fazla hastanede bulunmayan Ağrısız Doğum Polikliniğini faaliyete geçirdi.

Burada anestezi tabipleri, olağan ve sezaryen doğum hakkında bilgilendirdikleri hamileleri, tasalarını gidererek olağan doğuma özendiriyor.

Epidural anestezi ile ağrısız doğum

AA’nın haberine nazaran; doğum sürecinde alınan onay sonrası epidural anestezi uygulanan hamileler, 7/24 fiyatsız sunulan bu uygulamayla ağrı ve sızı hissetmeden bebeklerini dünyaya getiriyor.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Kısmı’ndan Prof. Dr. Ayşenur Dostbil, bayanların yaşadığı en şiddetli ağrının rahim kasılmasından kaynaklı doğum ağrısı olduğunu söyledi.

“Çok fazla yanlış bilgi var”

Doğum sancılarının hamilede yorgunluk ve gerilime neden olduğunu tabir eden Dostbil, şöyle konuştu:

“Ağrısız doğumda rahim kasılmalarını baskılamadan doğumun da ilerisini deprese etmeden yalnızca kasılmalar sırasındaki ağrıyı hissettirmiyoruz. Ağrısız doğumda sakat kalma, bel ve baş ağrısı üzere hamileleri olağan doğumdan uzaklaştıran çok fazla yanlış bilgi var. Burada hastaya verilen lokal anestezik doz, kasılma sırasındaki ağrısını azaltacak fakat hareketini ve kasılmasını engellemeyecek kadar düşük dozda. Doğuma kadar izlediğimiz hastalarda hiç ağrı olmuyor ve konforlu doğum yapıyor.”

Dostbil, deneyimli ellerde tüm kurallara uyularak yapılan ağrısız doğumun yan tesir ve riskinin çok düşük olduğuna ve bu sırada kullanılan ilaçların bebeğe ziyanının olmadığına işaret etti.

“Hastaların korku ve kaygısı gideriliyor”

Hastanenin bayan doğum kliniğinde misyonlu Doç. Dr. Emsal Pınar Topdağı Yılmaz da sezaryenden daha çok olağan ve ağrısız doğum yaptırdıklarını aktardı.
Ağrısız doğum poliklinik sürecini anestezi hekimleriyle yürüttüklerini belirten Yılmaz, “Yaşanmışlıklar, travmalar, öğretiler, hastanın dert ve kaygısı bu durumu baltalıyor ve doğum yaklaştıkça hasta sezaryene daha çok yöneliyor. İşte burada, ağrısız doğum polikliniğinde hasta bilgilendirilip süreci nasıl yaşayacağını, sezaryendeki komplikasyonları, olağan ve ağrısız doğum avantajlarını öğreniyor. Böylelikle hastaların tasa ve kaygısı gideriliyor.” diye konuştu.

90 doğumdan 70’i ağrısız

Yılmaz, kliniklerindeki aylık ortalama 90 doğumdan 70’inin ağrısız olduğunu tabir ederek, hamilelere bu prosedürü önerdi.

Söz konusu teknikle bebeğini kucağına alan diş doktoru Zeynep Bayramoğlu da hiç ağrı yaşamadan doğum yaptığını söyleyerek, “Poliklinikte bütün detaylar anlatılıyor. Hastalar ağrıdan korkup sezaryene yönelmesin. Hakikaten hastane grubu bu hususta harika. Tüm hastalara tavsiye ederim. Doğum sonrası bebek ve benim için çok rahat geçti.” ifadesini kullandı.

Kadın doğum hekimi da olan Dr. Öğretim Üyesi Gamzenur Şenocak ise doğum korkusu yüzünden hamilelerin sezaryene yönelmesini istemediklerini vurgulayarak, “İki çocuğumu ağrısız doğumla doğurduğum için tüm hamilelere ve hastalarıma bu usulü tavsiye ediyorum.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.