İran’dan ABD’ye zeytin kolu: ‘Nükleer mutabakat mümkün…’

İran, AB’nin nükleer müzakerelerde en son muahede taslağı olarak sunduğu teklife yazılı cevap verdiğini duyurdu. AB tarafından sunulan en son muahede metnine ABD’nin karşılığının “gerçekçi ve esnek” olması halinde bir muahedeye varılacağı belirtildi.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine nazaran, Tahran, müzakerelerin koordinatörü AB tarafından sunulan ve nükleer müzakerelerde son yol haritası olarak kabul edilen muahede taslağına ait görüşlerini dün AB’ye iletti.

Haberde, karşılığın içeriği hakkında ayrıntı verilmedi lakin AB tarafından sunulan sonuncu muahede taslağına ABD’nin karşılığının “gerçekçi ve esnek” olması halinde bir mutabakata varılacağı belirtildi.

İran’ın, müzakerelerde çözülemeyen üç mevzuda ABD’den esneklik göstermesini, bunların muahede metninde yer almasını ve muahedenin devamının garanti altına alınmasını sağlayacak teminatlar beklediği söz edildi.

‘ANLAŞMAYA HER ZAMANKİNDEN DAHA YAKINIZ’

İran’ın Batı ile nükleer müzakerelerini yürüten heyetin danışmanı Muhammed Marandi ise Twitter hesabından paylaştığı iletisinde, Tahran’ın Avrupa Birliği’nin (AB) nükleer müzakerelerde en son mutabakat taslağı olarak sunduğu teklife verdiği cevabı kıymetlendirdi.

İran’ın AB’ye ilettiği karşılığında tasalarını lisana getirdiğini ve müzakerelerde tahlil bekleyen problemlerin aşılmasının sıkıntı olmayacağını belirterek, “Bu kaygılar geçmişteki ABD ve AB’nin mutabakattaki ihlallerine dayanmaktadır. (Henüz) bir muahede olacağını söyleyemem lakin mutabakata her zamankinden daha yakınız.” sözlerini kullandı.

İRAN İLE NÜKLEER MÜZAKERELER

İran ile 2015’te imzalanan nükleer mutabakatın yine tam manasıyla uygulanmasını sağlama ve ABD’nin muahedeye dönüşünün ele alındığı nükleer görüşmeler, Nisan 2021’den bu yana aralıklarla Viyana’da yapılıyor.

Viyana’da Rusya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere ve İran’dan üst seviye temsilcilerin iştirakiyle yapılan müzakerelere eski ABD Lideri Donald Trump periyodunda 2018’de muahededen tek taraflı çekilen Washington, AB aracılığıyla dolaylı iştirak sağlıyor.

Washington, Tahran’ın mutabakattaki taahhütlerine geri dönmesini isterken, İran nükleer muahededen ayrılan taraf olarak öncelikle ABD’nin muahedeye dönerek tüm yaptırımları kaldırmasını ve mutabakattan tekrar ayrılmayacağına dair teminat vermesini talep ediyor. İran ayrıyeten kesin mutabakat için nükleer programıyla ilgili milletlerarası “siyasi soruşturmaların” kapatılmasını istiyor.

AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Borrell’in 25 Haziran’daki Tahran ziyaretinde, ABD ile İran ortasında AB aracılığıyla yapılan dolaylı görüşmelerin Doha’da sürdürülmesine karar verilmişti. 29 Haziran’da yapılan görüşmelerde de ilerleme sağlanamadığı açıklanmıştı.

Borrell, 20 Temmuz’da İran ile ABD ortasındaki uyuşmazlığı çözmek için taraflara yeni bir taslak metin sunduğunu duyurmuştu. Tahran ve Washington idareleri de AB’nin sunduğu yeni tahlil tekliflerini olumlu karşıladıklarını ilan etmişti.

Müzakerelere tekrar başlamak için 4 Ağustos’ta yine Viyana’da toplanan taraflar, 4 gün süren görüşmelerde az da olsa ilerleme kaydedildiğini açıklamıştı.

Son olarak ABD’nin Wall Street Journal gazetesi, 11 Ağustos’ta ismi açıklanmayan Avrupalı diplomatlara dayandırdığı haberde, AB’nin, görüşmelerdeki tıkanıklığı aşmak için İran’ın geçmişteki nükleer faaliyetlerine ait BM soruşturmasını kapatmayı amaçlayan bir öneriyi Tahran’a sunduğunu yazmıştı. (AA)

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.