İskoçya’da regl devri eserleri fiyatsız dağıtılacak

Dünyanın dört bir yanında bayan hakları savunucuları regl devri eserlerin fiyatsız dağıtılması için kampanyalar yürütürken İskoçya, bu tarafta yasa çıkaran birinci ülke oldu.

İskoçya hükümetinin kabul ettiği Periyot Eseri Maddesi’ne nazaran, İskoçya’daki belediyeler ve eğitim kurumları regl periyodu eserleri fiyatsız dağıtacak. İskoçya Toplumsal Adalet Bakanı Shona Robison, regl periyodu eserlerine erişim sağlamanın “eşitlik prensibinin temel niteliği olduğunu ve bu eserlere erişimin önündeki mali manilerin kaldırıldığını” söyledi.

Robison, “Bu durum, insanların artan ömür maliyeti nedeniyle güç seçimler yaptığı bir vakitte her zamankinden daha kıymetli ve kimsenin adet eserlerine erişemeyeceği bir pozisyonda olmasını istemiyoruz. 2018’den beri tüm okullarımızda, kolejlerimizde ve üniversitelerimizde öğrencilere fiyatsız devir eserleri sağlayarak çığır açan bir hareket gerçekleştirdik, okullar için mevcut olan regl sıhhati kaynaklarını güzelleştirdik. Dünyada bu türlü bir harekette bulunan birinci hükümet olmaktan da gurur duyuyoruz” açıklaması yaptı.

İskoçya’da bayan hakları uğraşı yürüten ve regl devri eserlerinin fiyatsız dağıtılması için kampanyalar düzenleyen Hey Girls kümesinin kurucusu Celia Hodson ise “Dönem Eser Yasası, periyot eserlerinin herkese fiyatsız olarak sunulması gerektiğini kabul etmede öncülük ettiğini gösteriyor. Yasanın muhtaçlığı olanlara dayanak olacağını umuyoruz” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.