Johnson’ın istifası Kraliçe’yi tekrar gündeme taşıdı: İşte saltanatı uzunluğu gördüğü 14 başbakan

Uzun müddettir istifa etmesi istikametinde parlamento ve kamuoyunun baskısıyla karşılaşan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, en sonunda pes ederek istifasını sundu. Yeni başbakanın kim olacağı ülkede merak konusuyken bu durumun meydana getirdiği bir öbür dinamik de toplumsal medyada oldukça konuşuldu.

Johnson’ın istifasının akabinde misyona gelecek yeni başbakan, Kraliçe II. Elizabeth’in 70 yıllık saltanatında göreceği 15. başbakan olacak. Hükümdarlığı boyunca birçok tarihi figürle bir ortaya gelen Kraliçe Elizabeth’in tahtta bulunduğu yıllar içinde birlikte çalıştığı başbakanları da, ülke gündemi vesilesiyle tekrar akıllara geldi.

WINSTON CHURCHILL

Winston Churchill 1930 ile 1945 ortasında başbakanlık yaptığında Elizabeth, şimdi tahta geçmemişti. Babası Kral George VI tahtta oturuyordu. 1952’de Elizabeth, babasının vefatıyla tahta çıktıktan sonra Churchill ikinci sefer başbakan oldu. O sırada şimdi 27 yaşında olan Kraliçe 2. Elizabeth ile birlikte çalıştılar. Elizabeth ile Churchill bu süreçte âlâ dost da oldular.

ANTHONY EDEN

Elizabeth’in kraliçe olduktan sonra gördüğü ikinci başbakan Anthony Eden oldu. Eden 1955 ile 57 ortasında misyonda kaldı. Eden tahminen çok kısa bir müddet başbakanlık yaptı fakat iktidarı müddetinde gerçekleşen Süveyş Krizi ile hafızalara kazındı. Bunun akabinde da esasen vazifesinden istifa etti.

HAROLD MACMILLAN

Kraliçe 2. Elizabeth’in 70 yıllık taht hayatında gördüğü üçüncü başbakan ise Harold MacMillan oldu. 1957’de vazifeye gelen MacMillan, 1963 yılında misyondan ayrıldı.

ALEC DOUGLAS

Daha sonra vazifeye gelen Alec Douglas Home esasen evvelden Kraliçe ile tanışıyordu. Onun vazife müddeti de kısa oldu. Yalnızca 1963 ile 64 ortasında yani yalnızca bir yıl başbakanlık koltuğunda kaldı.

HAROLD WILSON

Harold Wilson ise 1964 ile 1960 ortasında başbakanlık yaptı ve Kraliçe ile birlikte çalıştı. Akabinde Wilson, 1974 ile 1976 ortasında bir defa daha tıpkı vazifesi yürüttü.

EDWARD HEATH

Kraliçe 2. Elizabeth’in birlikte çalıştığı başbakanlardan biri de Edward Heath oldu. O 1970 ile 74 ortasında başbakanlık yaptı.

JAMES CALLAGHAN

James Callaghan da Kraliçe’nin çalıştığı başbakanlardan biri. Callaghan, 1976 ile 79 ortasında vazifede kaldı. Başbakanlığı periyodunda, Emekçi Partisi’nin mecliste çoğunluğu bulunmaması nedeniyle zorlandı ve küçük partilerle iş birliği yapmak zorunda kaldı. İktisadi durumun berbata gitmesi, işsizliğin artması ve giderek büyüyen grevler nedeniyle halk takviyesini giderek kaybetti.

MARGARET THATCHER

Onun akabinde ise “demir leydi” yani Margaret Thatcher geldi. Kraliçe’nin en uzun müddet birlikte çalıştığı başbakanlardan biri olan Thatcher 1979 ile 1990 ortasında bu vazifesi yürüttü.

JOHN MAJOR

Kraliçe 1990 ile 1997 ortasında John Major ile birlikte çalıştı. İkisi bu süreçte Prens Charles ile Prenses Diana’nın skandal yaratan boşanma süreciyle de yüzleşmek zorunda kaldılar.

TONY BLAIR

1997 ile 2007 ortasında başbakanlık yapan Tony Blair, tekrar Kraliçe’nin en uzun müddet birlikte çalıştığı başbakanlardan biri oldu.

GORDON BROWN

Kraliçe 2. Elizabeth, 2007 ile 2010 ortasında ise Gordon Brown’ın başbakanlığına tanıklık etti.

DAVID CAMERON

Kraliçe’nin uzun monarklığı sırasında çalıştığı başbakanlardan biri de 2010 ile 2016 ortasında vazifede kalan David Cameron oldu.

THERESA MAY

Kraliçe’nin işbirliği yaptığı ikinci bayan başbakan ise 2016 ile 2019 yılları ortasında Theresa May oldu.

BORIS JOHNSON

Boris Johson, Kraliçe 2. Elizabeth’in birlikte çalıştığı 14’üncü başbakandı. Johnson’ın istifasıyla birlikte artık de 70 yıllık taht hayatında 15’inci başbakanı görmeye hazırlanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.