Kazakistan Cumhurbaşkanı, ‘Referandumla ülkeyi büyük değişimlerin bekliyor’

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, anayasa referandumu için oyunu başşehir Parıltı Sultan‘daki Farabi Öğrenciler Sarayı‘ndaki sandıkta kullandı.

Oy verdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tokayev, daha evvel anayasa değişikliklerinin parlamento oylamasıyla yapıldığını, bu referandumla anayasa değişikliğinin halkın onayına sunulduğunu söyledi.

Tokayev, “Bugün ülkemiz için tarihi bir gün. Halkımız değerli bir karara imza atıyor. Zorlama yok.” tabirini kullandı.

Referandumun sonucuna nazaran anayasada yapılacak düzenlemelerin ülkede büyük değişimler manasına geleceğine dikkati çeken Tokayev, “Devlet ile halk ortasındaki ilgi modeli değişiyor ve insan hakları ön plana çıkıyor. Bu son derece kıymetli.” tabirini kullandı.

Tokayev, ülkenin güvenliğine yönelik birçok tehdit bulunduğunu ve bu bahiste çalışmalarını artıracaklarını lisana getirdi.

Bu yıl ocakta ülkede meydana gelen olayları da kıymetlendiren Tokayev, “Soruşturmalar yetkili merciler tarafından çok dikkatli ve ayrıntılı biçimde yürütülüyor. Her şeyi açık, şeffaf ve son derece profesyonel yapıyoruz. Bu nedenle, memleketler arası uzmanların çağrılmasına gerek yok.” dedi.

Tokayev, ocak olaylarında hayatını kaybedenlerin tam listesinin yayımlanacağını belirterek, “Ölenlerin listesi, elbette yayımlanacak ve tüm kamuoyu tarafından bilinecek. Orada devlet sistemini baltalamak isteyen terörist tarafını temsil eden çok sayıda meyyit var lakin organize harekete karışmayan sivil halka haksız harekette bulunan tüm askeri işçi sorguya çekilecek, balistik incelemeler sürüyor.” diye konuştu.

NURSULTAN NAZARBAYEV DE REFERANDUMDA OY KULLANDI

Ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de oyunu başkentteki Astana Opera Tiyatrosu binasındaki sandıkta kullandı.

Kazakistan, 27 yıl ortadan sonra bugün “Yeni Kazakistan” olarak isimlendirilen periyot için yapılan anayasa referandumunda oy kullanmak üzere sandık başına gitti.

Referandumda “evet” oyunun çıkması durumunda en son 1995’te kabul edilen mevcut anayasanın 30’dan fazla temel kanunun değiştirilmesi ve bu sayede bu yıl ocak ayı başında çıkan kitlesel olaylar sonrası ülkede idare sisteminin yine inşası hedefleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.