Kemal Kılıçdaroğlu, Paşabahçe Vapuru’nun hizmete alınma merasimine katıldı

Haliç Tersanesi’nde İBB tarafından onarımı tamamlanan Paşabahçe Vapuru tekrar hizmete açıldı.

Tarihi vapurun açılışı için düzenlenen aktifliğe CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Haliç Tersanesi İnşa Atölyesi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından onarım çalışmaları tamamlanan tarihi Paşabahçe Vapuru tekrar hizmete açıldı.

Tarihi vapurun seferlerine yine başlaması çerçevesinde düzenlenen aktifliğe, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri (İBB) Ekrem İmamoğlu da katıldı.

“Paşabahçe’ye binip binmediğimi bilmiyorum fakat yüzde yüz binmişimdir”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu programda yaptığı konuşmasında, “İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimizin, İstanbul’un tarihini tekrar restore edip ortaya çıkarması fevkalâde hoş bir olay. Esasen üç büyük imparatorluğa başşehirlik yapmış olan bir İstanbul. Neresini kazsanız, neresine el atsanız kesinlikle bir tarih çıkar. Kent sınırları vapurları ya da vapuru, benim hayatımda da çok kıymetli. Bu vapurların İstanbul’un kültüründe de tarihinde de kıymetli bir yeri var ve bunların yaşatılması lazım. Paşabahçe’ye binip binmediğimi bilmiyorum ancak yüzde yüz binmişimdir. Bunları yaşatmak lazım.

“Ekrem liderimiz elinden gelen tüm çabayı gösteriyor”

Haliç Tersanesi Fatih’ten kalan bir miras. Burası da bir tarih. İstanbul tıpkı vakitte dünyanın kültür merkezi, önemli ve entelektüel birikiminin tüm dünyaya buradan yayılması lazım. Bunların da anlatılmasını çok istek ederim. Bu mevzuda da Ekrem Liderimiz elinden gelen tüm çabayı gösteriyor. Sayın Başkan’a bütün konukların önünde, huzurunda yürekten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İmamoğlu: Yine sefere çıkacak hale getirdik

Vapurun 12 yıl evvel denizden koparıldığını söyleyen İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ise “Emekli edilmeye çalışılan bir vapuru hayata döndürmenin hoş anında birlikteyiz. Paşabahçe Vapuru 1952 yılında bu kentin hayatına girmiş ve çok sevilmişti. Hakkında müzikler, türküler, ömrün izleri vardı. Az evvel ekranda gördüğümüz bu vapurda doğan bir çocuk varmış. Anılarıyla çok güçlü bir İstanbul anısından bahsediyoruz. Burası gemi inşa edilemez hale gelmiş. Artık kendi deniz taksilerini üreten, birçok kompozit yolcu gemisinden tekne inşaatına kadar geleceğe dönük fırsatlarını ortaya koyan değerli bir imalat yapan tersaneye döndü. Kent sınırlarının elinde olan ya da Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin olan teknelerin dışında da kesime hizmet veren bir tersaneye dönüştü burası. Haliç Tersanesi’nin bilgi birikimi sayesinde hayatını buraya adamış, ustaların ve yeni kuşak ile birlikte yeni yetiştirdiği çırakların sayesinde Paşabahçe bu kadar hoş yine inşa edildi. Bir buçuk yılda. Onarım konusunda tekrar bu süreçler ve davetler ortaya konduğunda, bize dönüp hareketiyle yalnız bırakmayan Beykoz Belediyesi’ne ve kıymetli lideri Murat Aydın’a da buradan teşekkür ediyorum işbirliğinden ötürü. Gemiyi, seyir emniyeti ve yolcu güvenliğini temel alarak, orjinal yapısını ve dizaynını da tümden koruyarak ki, birazdan içine girdiğimizde hakikaten çok kıymetli bir iş olduğunu başta Genel Liderimiz olmak üzere tüm konuklara da hissettiriyor olacağız. Tekrar sefere çıkacak hale getirdik, bugün inşallah o tarihi tadı daima birlikte alacağız” tabirlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu martılara simit attı

Konuşmaların akabinde Haliç’e indirilen Paşabahçe Vapuru ile CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ve davetliler kısa bir gezinti yaptı.

Gezinti sırasında simit ve çay ikram edildi. CHP önderi Kılıçdaroğlu gezinti sırasında martılara simit attı.

Öte yandan hatıra fotoğrafının akabinde vapurdan inen CHP heyeti ve davetliler merasim alanından ayrıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.