Kılıçkaya Barajı Yağışlarla Dolup Taştı, Kamelyalar Sular Altında Kaldı

– Afrika çöllerini aratmıyordu şimdi kamelyalar sular altında kaldı

SİVAS – Sivas’ın Suşehri ilçesinde bulunan Kılıçkaya Barajı, geçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle adeta Afrika çöllerine dönmüştü. Zemininde ineklerin otladığı barajda yağan yağışlarla birlikte çevresinde bulunan kamelyalar sular altında kaldı.

Sivas’ın Suşehri ilçesinde 64 kilometrekare alana sahip Kılıçkaya Baraj Gölü geçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle adeta çöle döndü. Büyükbaş hayvanların otlatıldığı meraya dönüşen baraj, artan yağışlarla yeniden su tuttu. Yükselen su seviyesiyle baraj etrafında bulunan kamelyalar sular altında kaldı.

“Su seviyesi piknik alanına kadar gelmiş durumda”

Eren Arslan, su seviyesinin piknik alanlarına kadar geldiğini belirterek, ” Kuraklıktan dolayı su seviyesi baya azdı, buralarda hiç su yoktu. Bu sene yağışlardan dolayı baya doldu ve suyun buralara kadar geldiğini ilk kez görüyorum. Su seviyesi piknik alanına kadar gelmiş durumda. Piknik sezonu da açıldı ve baraj da piknik için önemli bir yer. Barajın su seviyesinin yükselip buralara kadar gelmesi bizler için önemli. Suşehri tarım ilçesi ve çiftçilerimiz içinde önemli” dedi.

“Kamelyalar sular altında kalmış”

Ferhat Şahin, barajın doluluğundan dolayı kamelyaların sular altında kaldığından bahsederek, “Geçtiğimiz senelere nazaran bu sene çok verimli. Bu baraj yöremizin değerli güzel yerlerinden bir tanesi olarak bizde ailemizle beraber vakit geçirmeye geldik. Barajın bu halini görmek herkese ve her seneye nasip olmuyor. Su seviyesinin artmasıyla apayrı bir güzellik oldu ve bizde ailemizle değerlendirmek istedik. Kamelyalar sular altında kalmış o da ayrı bir güzellik aslında” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir