Kırgızistan ve Tacikistan ortasında yaşanan çatışmalarda can kaybı artıyor

Kırgızistan Sıhhat Bakanlığı yaptığı açıklamada Batken bölgesinde 12 kişinin daha cenazesinin bulunduğunu duyurdu. Kırgızistan tarafının çatışmalardaki can kaybı 36’ya yükseldi.

Tacikistan rastgele bir meyyit sayısı açıklamadı lakin memleketler arası basın kuruluşları hudut bölgesindeki çatışmalarda Tacikistan tarafında da 39 kişinin öldüğünü belirtiyor.

Kırgızistan ayrıyeten Batken bölgesindeki 140 binden fazla kişinin tahliye edildiğini de açıkladı.

Rusya’nın ortaya girmesiyle 16 Eylül’de taraflar ortasında ateşkesin ilan edilmesinden saatler sonra iki ülke birbirini hudut köylerini bombalamakla suçlamıştı.

Tacikistan-Kırgızistan hududunda yaşanan çatışma sonucunda birinci belirlemelere nazaran 3 Tacik askerinin yaralandığı belirtildi. Çatışmanın devam ettiği bildiriliyor.

Tacik yetkililer dün Kırgızistan’ı Grad roketleriyle Laksh bölgesine atak düzenlemekle suçlamış ve 4 kişinin yaralandığını ve 3 meskenin de vurulduğunu duyurmuştu.

İki Orta Asya ülkesi ortasında 31 yıldır hudut uyuşmazlığı bulunuyor, fakat son çatışmalar 2021’den bu yana en ölümcül çatışma olarak kaydedildi.

Son çatışmaların sebebi şimdi tam olarak belirli olmasa da bölgede su kaynaklarına ulaşım konusundaki uyuşmazlıkların tansiyonu artırdığı belirtiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.