Köylüler toprakları ve suları için yürüdü

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Avdan Köyünde tez kamulaştırma kararı çıkan tarım yerlerinde açık kömür işletmesi kurulmaya başlandı. Duruma reaksiyon gösteren köylüler protesto gösterisi yaptı. Köylüler açık kömür işletmesi nedeniyle 4 köyde yaşayan 3 bin kişinin konutunu terk etmek zorunda kalacağını söz etti.

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Avdan Köyü’nde vatandaşlar tarım toprakları ve suları için bir kere daha protestolara başladı. Daha evvel mermer ocağı ve termik santral üretimine karşı çıkan köylüler bu kere açık kömür işletmesine karşı durdu.

13 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bölgedeki 564 parselde kömür madeni yapılmak emeliyle ivedi kamulaştırma kararı alınmıştı. Kamulaştırılan birtakım parsellerde şantiye çalışmaları başladı. Avdan Köyü Muhtarı İlhan Kulaç’ın daveti üzerine köylüler ve sivil toplum örgütü üyeleri Tavas’ta buluştu.

‘YÜRÜYÜŞ VE BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR’

Tavas’ta 11 ve Kale İlçesi’nde ise 6 köyü etkileyecek projenin durdurulmasını isteyen köylüler ilçe merkezinde yürüyüş gerçekleştirdi. ‘Suyumuza ve toprağımıza sahip çıkıyoruz’, ‘Kömürde ısrar etme Avdan halkını yurdundan etme’, ‘Tarımın merkezi Avdan’da kömüre hayır’ yazılı pankartlar taşıyan kalabalık Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Avdan Platformu ismine açıklamayı okuyan Mehmet Akköse; “İki yıl evvel termik santral yapılmak istendi. Yöre halkının uğraşı ile proje durduruldu. Geçen yıl ise açık kömür işletmesi kapasite artırımı ile karşı karşıya kaldık. Reaksiyonlar sonucu bu projede de gerçekleşmedi. Son olarak tez kamulaştırma kararı çıkardılar” diye konuştu.

‘4 MAHALLE TAŞINACAK, TARIM TOPRAKLARI VE SU KİRLENECEK’

Kamulaştırılan alanda yaşayan insanların ana geçim kaynağının tarım olduğunu söyleyen Akköse, “Bölgede zeytincilik yaygındır. Kanun gereği zeytin alanlarına 3 kilometre uzaklığa toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz.

Avdan kömür ocağının yapılması durumunda 4 köy taşınmak zorunda kalacak, 3 bin kişi yurdundan edilecek. Zeytinlikler ve tarım alanları kömüre feda edilecek. Bölgedeki barajlar ve ırmaklar ortaya çıkacak sonuçlardan etkilenecek.  Kömürü değil hayatı seçen Avdanlılar tarım alanlarını, geçim kaynaklarını ve yurtlarını korumak, gelecek jenerasyonların ekolojik hakkına sahip çıkmak ismine kömür madeni istemiyor” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.