Kulis: Kabinede kapsamlı revizyon hazırlığı, ‘siyasi kökenli’ isimler gelecek

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimine bir yıldan az müddet kalırken, siyaset büsbütün bu bahse kilitlenmiş durumda. Seçim atmosferi nedeniyle Ankara kulisleri de hareketlenmiş durumda. Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine nazaran Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Tayyip Erdoğan, seçmenin karşısına yeni bir vitrinle çıkmak için çalışma başlattı.

AK Parti kulislerine dayandırılan habere nazaran, Erdoğan seçim hazırlıkları kapsamında ‘sürpriz’ adımlar atacak. AK Parti’de sonbahar aylarında kapsamlı bir kabine ve parti idaresi değişikliğine gidilebileceği de belirtiliyor. Yeni kabinede ‘siyasi kökenli’ isimlere yer verileceği, ikinci bir Cumhurbaşkanı yardımcısının atanabileceği, konuşulan argümanlar ortasında.

OLAĞANÜSTÜ KONGRE DE GÜNDEMDE

Habere nazaran, parti vitrininde yapılacak değişiklikler için gereksinim olması hâlinde inanılmaz kongre seçeneğinin de tartışıldığı belirtiliyor. AK Parti kulislerinde sonbahar aylarında bir inanılmaz kongre yapılabileceği, bu kongrede 75 üyeden oluşan MKYK’nın yenileneceği ve beraberinde MYK’da da değişikliğe gidileceği konuşuluyor. Kulislerdeki bu senaryolar, AK Parti’ye önümüzdeki süreçte kimi yeni iştiraklerin olacağı, partiye gelecek isimlerin ‘yönetim takımına taşınabilmesi için inanılmaz kongreye gereksinim duyulacağı’ tezlerinden da kaynaklanıyor. Mevcut parti idaresinden isimler ise, harikulâde kongre seçeneğinin zayıf bir ihtimal olduğunu, lakin MYK’da bir değişiklik yapılacaksa, bu değişikliğin seçim kampanyası başlamadan evvel gerçekleşmesinin beklendiğini lisana getiriyor.
AK Parti’nin 7’inci olağan kongresi Mart 2021’de yapılmıştı. AK Parti’nin tüzüğüne nazaran büyük kongre, evvelki kongrenin üzerinden iki yıl geçmeden tekrar yapılamıyor. Fakat Genel Liderinin yahut MKYK’nın talebi ile inanılmaz kongreye gidilebiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.