Kuzey Kore’den Doğu Denizi’ne balistik füze denemesi

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, denemenin, kuzeybatıdaki Tongchang-ri bölgesinden yerel saatle 11.05’te yapıldığını açıkladı.

Açıklamada, “Ordumuz, izleme ve teyakkuz hazırlığını güçlendirirken, ABD ile yakın işbirliği içinde pozisyonunu sürdürüyor” ifadesi kullanıldı.

Japonya’dan gelen açıklamada ise azami 50 kilometre irtifaya ulaşan balistik füzenin, havada 800 kilometre yol alarak Japon Denizi’ne düştüğünü duyuruldu. Japonya Savunma Bakanlığı Kıdemli Bakan Yardımcısı İno Toşiro, yaptığı açıklamada, denemeyi “tamamıyla kabul edilemez” olarak niteledi.

Tokyo hükümeti, füzenin, Japon ulusal münhasır bölgesi dışına düştüğünü ve bölgedeki hava ve deniz unsurlarında hasar oluşmadığını bildirdi.

Denemenin, Güney Kore ile ABD ordularının hafta başında başlattığı ve 23 Mart’a kadar sürecek “Özgürlük Kalkanı” tatbikatı esnasında yapılması dikkati çekti.

Kuzey Kore, Japonya ile Güney Kore arasında 12 yılın ardından gerçekleşen görüşmeye saatler kala bir deneme atışı daha yapmıştı. Füze yaklaşık 1000 km mesafe kaydettikten sonra Japonya’nın batısındaki sulara düşmüştü.

patronlardunyasi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*