Lider Erdoğan ve Aliyev temelini birlikte attı: Yüzde 57’si tamamlandı

Zengezur Koridoru’nun Azerbaycan topraklarından geçen kısmında inşaat çalışmaları devam ederken, Horadiz-Cebrail-Zengilan-Ağbend karayolunun yüzde 57’si tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 26 Ekim 2021’de temelini attığı Zengezur Koridoru’nun Azerbaycan topraklarından geçen kısmında bulunan Horadiz-Cebrail-Zengilan-Ağbend karayolunda inşaat çalışmaları devam ediyor.

Koridorun Azerbaycan kısmında kalan 123,6 kilometre uzunluğundaki yol Füzuli ilinin Ahmetbeyli köyünden başlıyor. Türk dünyasını birleştirecek Zengezur Koridoru’nun bir kısmı olan Horadiz-Cebrayıl-Zengilan-Ağbend karayolunun inşaatının yüzde 57’si tamamlandı. Horadiz-Cebrayıl-Zengilan-Ağbend karayolu milletlerarası standartlara uygun olarak birinci sınıf kalitede inşa ediliyor. Karayolunun, 77,5 kilometrelik kısmı 6 şeritli, kalan 46,1 kilometrelik kısmı ise 4 şeritli olarak projelendirildi. Yolda inşaatı devam eden 3 araba tünelinin yüzde 37’si tamamlanırken projedeki 23 köprüden 19’u imal etabında. Horadiz-Cebrayıl-Zengilan-Ağbend karayolu, Azerbaycan’ın öteki bölgelerini Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne bağlaması açısından büyük değer taşıyor. Azerbaycan Karayolları Devlet Ajansı nezaretinde Türk firmaları tarafından gerçekleştirilen inşaat işlerinin 2024 yılında tamamlanması planlanıyor.

Azerbaycan Karayolları Devlet Ajansı Basın Sözcüsü Anar Necefli yaptığı açıklamada, karayolunun birinci 22,4 kilometrelik bölümlerinde yol yüzeyi imal çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “25,9-115 kilometrelik kısımlarında ise sondaj, dolgu ve montaj çalışmaları devam edilmektedir. Yol boyunca toplam uzunluğu 6 kilometre olan ve süreksiz olarak T1, T2 ve T3 olarak isimlendirilen 3 tünelin üretimi devam etmektedir. Tünellerin tamamlanma oranı yüzde 37 civarında. Ortalama bin 20 metre uzunluğundaki T1 tünelinin hafriyatı ve beton püskürtmesi tamamlandı. Tünel içindeki başka işlerin yürütülmesine devam ediliyor” dedi.

Zengezur Koridoru, Azerbaycan’ın batı kısımları ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni Ermenistan üzerinden, Zengezur bölgesinden geçecek kara ve demiryolu sınırlarıyla birleştirecek. Horadiz’den Nahçıvan’ın Ordubad vilayetine uzanan yeni demiryolu sınırı inşa ediliyor. Koridor tamamlandıktan sonra Türkiye ile Azerbaycan ortasında yeni ulaşım ilişkisi sağlanacak.

DEMİRYOLU SINIRININ 2023 YILI SONUNDA TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

Horadiz-Ağbend demiryolu çizgisinin temeli, 14 Şubat 2021’de Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından atıldı. Demiryolu çizgisinin eksen uzunluğu 110,4 kilometreyken, sınırın güzergahında Horadiz, Mercanlı, Mahmudlu, Soltanlı, Gümlag, Hekeri, Mincivan, Bartaz ve Ağband isimleri ile 9 istasyon bulunuyor. Ayrıyeten proje kapsamında 3 adet tünel, 41 adet köprü, 7 adet üst geçit ve yaklaşık 450 adet yapay mühendistik tesisi inşaatı planlanmaktadır. Demiryolu sınırının inşaatı mayın temizleme çalışmalarına paralel olarak yürütülmekte olup, şu ana kadar güzergah boyunca 105 kilometrelik alan mayınlardan temizlendi. İnşaat ve montaj işleri 3 etapta yürütülüyor ve şu ana kadar demiryolu sınırının 55 kilometrelik kısmı tamamlandı. Demiryolu çizgisi projesinin 2023 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.