Macron’un ‘Avrupa Siyasi Topluluğu’ teklifine ‘umutsuz’ yorumu

Badel, Le Monde gazetesi için Macron’un 9 Mayıs’ta Avrupa Parlamentosundaki konuşması sırasında önerdiği yeni Avrupa Siyasi Topluluğu’na ait “Daha evvel de bir ‘Avrupa Siyasi Topluluğu’ projesi vardı ve başarısızlıkla neticelendi” başlıklı yazı kaleme aldı.

Macron’un projesini, eski Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand’ın önerdiği ve 1991’de Prag’daki bir tepede görüşülen projeye benzerlik gösterdiğini anlatan Badel, Mitterand’ın projeye Sovyet Birliğinin vesayetinden çıkan Orta ve Doğu Avrupa Devletlerini dahil etmeyi hedeflediğini kaydetti.

Badel, Mitterand’ın projesinin ABD, Almanya ve devrin Çekoslovakya’sının sıcak bakmaması nedeniyle başarısızlığa uğradığını anımsattı.

Macron bu projeyle Birleşik Krallık, Türkiye ve bir gün Rusya ile yeni bağlar kurmak istiyor

Macron’un, Mitterand’ın Avrupa Konfederasyonu projesinin ismini değiştirerek başları karıştırdığı yorumunu yapan Badel, Fransız Cumhurbaşkanı’nın teşebbüsünün 27 üyeli AB’ye uymadığına, projenin “umut vadetmediğine” dikkati çekti.

Badel, 1950’lerde de kelam konusu projeye misal ve “üye olacak devletlerin dış siyasetlerini koordine etmek, ortak pazar oluşturmak” hedefiyle çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatarak, Macron’un Avrupa Siyasi Topluluğu teşebbüsüyle öteki bir şeyi hedeflediğine değindi.

Macron’un bu teşebbüsle Rusya hududundaki AB’ye üye olmak isteyen Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’ı sosyo-ekonomik manada Avrupa’ya bağlayan bir oluşum peşinde olduğu değerlendirmesinde bulunan Badel, “Ayrıca (Macron) bu projeyle, Avrupa’nın sonlarını istikrara kavuşturmak, Birleşik Krallık, Türkiye ve bir gün Rusya ile yeni bağlar kurmak istiyor.” sözünü kullandı.

Badel, Avrupa’daki siyasi oluşumlar kurma sorununun uzun yıllardır devam ettiğini fakat birçoğunun başarısızlıkla sonuçlandığını vurguladı.

Macron’un bir yandan tarihte iz bırakmaya çabaladığını belirten Badel, Fransız Cumhurbaşkanı’nın üye devletlerin projesine uzaklık koyması nedeniyle yalnız kaldığı değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.