Müsaade iptalinin akabinde: Firma yetkililerinden ‘Nae Sao Paulo’ açıklaması

İzmir’in Aliağa ilçesinde Türk firması tarafından söküm süreçlerinin yapılması planlanan Brezilya donanmasına ilişkin Nae Sao Paulo isimli uçak gemisi, yüksek ölçüde asbest taşıdığı teziyle gündeme geldi. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye’ye gelecek ‘NAE Sao Paulo’ gemisiyle ilgili notifikasyon onayı iptali ve geminin Türk kara sularına girmesine müsaade verilmeyeceğine dair açıklama yaptı.

Açıklamada, “Uluslararası bağımsız kontrol kuruluşları ve Bakanlığımız kontrol grupları nezaretinde notifikasyon koşulunda yer almasına karşın ikinci bir kontrol sürecinin işletilmemesi; tekrar istenen asbest ve başka tehlikeli unsurların bulunduğu yerlerin gemi planı üzerinde gösterilerek ve numune alınan noktaların fotoğraflanarak hazırlanması gereken ‘Tehlikeli Husus Envanter Raporunun’ Bakanlığımıza sunulmaması nedeniyle; ‘NAE Sao Paulo’ isimli gemi için verilmiş olan kurallı notifikasyon onayının iptal edilmesine karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda; geminin Türk karasularına girmesine müsaade verilmeyecektir” tabirlerine yer verildi.

FİRMADEN AÇIKLAMA

Bakanlığın kararının akabinde firma yetkilileri tarafından da açıklama geldi.

Açıklamada, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın son basın açıklamasına istinaden şunu belirtmek isteriz ki, projenin başından bugüne kadar ki süreçte milletlerarası kanunlara/yönetmeliklere ve bakanlık talimatlarına bağlı kalındı. Ayrıyeten şunu da belirtmek istiyoruz; insan sıhhati ve etrafa karşı ileri derecede hassasiyet göstererek işlettiğimiz gemi geri dönüşüm tesisimiz ve firmamızın, kimi basın-yayın kuruluşları ve STK’lar tarafından temelsiz haber, delilsiz bilgi ve mesnetsiz tezlerle kanun dışı hareket eden, duyarsız ve zımnî kapaklı olarak gösterilmesinden derin bir keder duymaktayız.

Kamuoyunda oluşan kaygıları gidermek ismine Brezilya limanından ayrılmadan evvel milletlerarası akredite olmuş farklı bir firmanın hazırlamış olduğu, birinci rapor ile çok yakın sonuçları gösteren, ikinci Tehlikeli Envanter Raporu elimizde olmasına karşın, Bakanlık nezdinde talep edilmesi halinde ve Bakanlıkça tayin edilecek şirket/kurum/kuruluş tarafından (bakanlık uzmanlarının katılımıyla) Türk Karasuları dışında üçüncü tehlikeli envanter raporunun da hazırlatılması konusunda hazır ve istekliyiz. Sonuç olarak karar ne olursa olsun şirket olarak Bakanlığımızın talimatlarına uyacağımıza kamuoyunun bilgisine sunarız” sözleri yer aldı. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.