Nikos Dendias’ın Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Mukavelesi tezi

Yunanistan, Ege’de karasularını 12 mile çıkarmanın hesaplarını yapmayı sürdürüyor.

Ankara’dan Atina’ya gönderilen bildirilerde ise meselelerin diyalog yoluyla ve milletlerarası hukuk çerçevesinde çözülebileceği vurgulanıyor.

Ankara’yı suçlayıcı sözler kullandı

Pürüzleri konuşarak çözmeyi reddeden Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Kontratı (UNCLOS) üzerinden Türkiye’yi maksat aldı.

Dendias, toplumsal medya hesabından paylaştığı manzaralı bildirisinde, “UNCLOS, devletlerin denizdeki faaliyetlerinde istikrarı ve yasallığı garanti altına alan kapsamlı bir düzenleyici çerçevedir.” dedi.

“Türkiye uygulamayı reddediyor”

Haziran 2020’de İtalya ile, Ağustos 2020’de ise Mısır ile yaptıkları mutabakatlara işaret eden Dendias, “Bu hareketlere katılmaktan gurur duyuyorum.” dedi.

Konuşmasının devamında Ankara’yı suçlayıcı kelamlar sarf eden Yunan Bakan, “Ne yazık ki Türkiye, UNCLOS’u uygulamayı inatla reddediyor.” iddiasını ortaya attı.

Dendias’ın 12 mil savunması

Nikos Dendias, tansiyonun kaynağı olarak Türkiye’yi göstermeye çalıştığı açıklamasında şöyle dedi:

“Yunanistan’ın kara sularını 12 mile çıkarma hakkını kullanması halinde kuvvet kullanma tehdidi, Mavi Vatan teorisinin teşvik edilmesi, yasa dışı Türk-Libya Mutabakatı, Türkiye’nin hukuksuz davranışlarının ögeleridir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.