Öcalan’ın ‘Kürtçe’ önergesine ret: Kaba ve yaralayıcı

ANKARA – HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan’ın birinci imzacısı olduğu, Kürtçe (Kurmanci, Zazaki, Gorani, Sorani) lisanının resmi lisan olarak kabul edilmesi, kamu hizmetlerinde kullanılması ve Anayasal garantiye alınması ve anadilinde eğitimin önündeki anayasal ve politik pürüzlerin kaldırılması için gerekli çalışmaların yapılması hedefiyle Meclis araştırılması açılması önergesi birinci olarak 2020 yılında verildi. Meclis Başkanlığı bu önergeyi kabul ederek gündeme aldı.

HDP’li Ömer Öcalan, birebir aynı sözlerle 25 Mayıs 2022 tarihinde birebir araştırma önergesini yine Meclis Başkanlığı’na sundu. TBMM Lideri Mustafa Şentop, “Kürtçeye” ait önergeyi bu kere “kaba ve yaralayıcı” olduğu gerekçesiyle iade etti.

ŞENTOP ANAYASA’NIN ÜÇÜNCÜ UNSURUNU HATIRLATTI, ‘KABA VE YARALAYICI’ DEDİ

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan’ın Meclis Başkanlığı’na sunduğu her iki önergede de tıpkı sözler yer almasına karşın birinin kabul edilip oburunun iade edilmesi dikkat çekti. Öcalan her iki önergesinde de Kürtçeye yönelik siyasetleri hatırlattı ve bu alanda araştırma yapılmasını talep etti.

İlk önergeyi kabul edip, ikinci önergeyi reddeden TBMM Lideri Mustafa Şentop ret münasebetinde, Anayasa’nın 3’üncü unsurunun birinci fıkrası olan ‘Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle ayrılamaz bir bütündür. Lisanı Türkçedir’ kararını hatırlattı. TBMM İçtüzüğü’nün 67’nci unsurunda, ‘Başkanlığa gelen yazı ve önergelerde kaba ve yaralayıcı kelamlar varsa, Lider, gereken düzeltmelerin yapılması için, o yazı yahut önergeyi sahibine geri verir’ kararı yer aldığını hatırlatan Şentop, “Bu çerçevede Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulan Meclis araştırması önergeleri ile yazılı soru önergelerinde toplumun bir kısmı yahut tamamı veyahut makul kişi yahut şahıslar tarafından yaralayıcı olabilecek tabirlerin bulunması durumunda önergenin, kelam konusu tabirlerin düzeltilmesi için TBMM Lideri tarafından sahibine iadesi gerekmektedir” dedi.

Önergenin, Anayasa’nın 3’üncü ve TBMM İçtüzüğü’nün 67’nci hususları kararlarına karşıtlık taşıdığının değerlendirildiğini tabir eden Şentop karşılığında, “Dolayısıyla önergeniz, üstte belirtilen Anayasa ve İçtüzük kararlarına uygun olarak yine düzenlendiği takdirde sürece alınabilecektir” sözlerine yer verdi.

‘AKP, MHP’NİN DE BİRKAÇ ADIM ÖTESİNE GEÇTİ’

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, iki yıl ortanın akabinde tıpkı önergenin reddedilmesine reaksiyon gösterdi. Araştırma önergesinin nasıl Anayasanın üçüncü hususuna karşıt olduğunu soran Öcalan, “AKP 20 yılı aşkın bir müddettir iktidarda. AKP periyoda nazaran vakte nazaran durum alan bir partidir. Kendini muhafazakâr bir parti olarak tanımlar ancak bu son yedi yılda MHP’yle iştirakten sonra karşımızda MHP’leşen bir AKP var” dedi.

Seçime gidilen süreçte iktidarın Kürtçeye dönük baskılarının arttığını, bu nedenle önergenin dahi yanıtlanmadığını ve “kaba, yaralayıcı” olarak nitelendiğini belirten Öcalan kelamlarını şu halde sürdürdü:

“Milyonlarca nüfusu olan bir halkın kullandığı bir lisanın üzerindeki meselelerin araştırılması için verilen bir önergeyi bu biçimde iade eden bir hükümet gerçekliği var. İki yıl evvel de Kürtçeye, muhaliflere dair de sertlerdi. Ancak seçime giderken bu siyasetlerini daha da sertleştirecekleri anlaşılıyor. Son devirde Kürtçeye dönük konserlerin, tiyatroların yasaklamaları da bunun bir göstergesi. Milliyetçiliğin palazlandırılması durumu kelam konusu. Bu 2023 ya da öncesinde yapılacak bir seçimde kullanılacak argümana benziyor. Aslında AKP ‘Bırakın Kürtçe ile bir araştırma yapmayı bu türlü bir şeyi teklif dahi edemezsiniz’ diyor. Kürtlere bunu layık görmüyor. Bizim Kürtçeyle ilgili çalışmalarımızı bu türlü yaftalayarak, kendi siyasi gelecekleri için ‘Tehlike’ olarak görmelerini kabul etmiyoruz. AKP, MHP’nin de birkaç adım ötesine geçti. MHP’yi de aşan bir pozisyondalar.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.