Paniğe neden olan “Derhal sığınaklara girin” mesajının iç yüzünü valilik açıkladı

Kırklareli‘de sabah saatlerinde vatandaşların cep telefonlarına Afad tarafından, “Kırklareli ilinde radyoaktif serpinti tehlikesi bulunmaktadır. Derhal sığınağa girin. Tehlike geçti haberi alıncaya kadar sığınaktan çıkmayın” yazılı mesaj gönderildi.

ŞEHİRDE BÜYÜK PANİK YAŞANDI

Mesajı alan vatandaşlar büyük panik yaşarken daha olayın şokunu üzerinden atamamışken, şehre kurulan ikaz ve alarm sistemlerinin test yayınları nedeniyle vatandaşlara böyle bir mesaj gönderildiği öğrenildi. Erdem Köse telefonuna mesaj geldiğini ve paniklediğini belirterek, “AFAD tarafından telefonuma radyoaktif serpinti tehlikesi olduğuna dair mesaj geldi. Panik oldum. Yetkili sayfalara baktım ve ikaz testi olduğunu gördüm” dedi.

Paniğe neden olan 'Radyoaktif serpinti tehlikesi' mesajının iç yüzünü açıkladı

“SEHVEN GÖNDERİLDİ, ÇALIŞMALAR TATBİKAT AMAÇLI”

Kırklareli Valiliği konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “İlimizde AFAD tarafından kurulan siren sisteminin test çalışmaları kapsamında, 23 Kasım 2021 tarihinden itibaren siren, canlı anons, SMS ve mobil bildirim sistemleri kontrol edilmektedir. İlimizde 26 Kasım 2021 tarihinde ‘Radyoaktif serpinti tehlikesi bulunmaktadır. Derhal sığınağa girin. Tehlike geçti haberi alıncaya kadar sığınaktan çıkmayın’ şeklinde AFAD tarafından yapılan duyuru sehven gönderilmiş olup söz konusu çalışmalar tatbikat amaçlıdır” denildi.

Paniğe neden olan Derhal sığınaklara girin mesajının iç yüzünü valilik açıkladıPaniğe neden olan Derhal sığınaklara girin mesajının iç yüzünü valilik açıkladı

Demirören Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri

Haberi KaydetRelated Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.