Piyasalar Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklandı

Piyasalar bugün iki önemli faiz kararına odaklandı. İçeride Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) saat 14.00’da faiz kararını duyuracak. Dışarıda ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Türkiye saati ile 15.15’deki faiz kararı izlenecek.

TCMB’nin vereceği karara ilişkin piyasa beklentisi, faizin yüzde 14’te sabit bırakılacağı yönünde.

ECB’de 50 baz puan artış tartışılıyor

Diğer yandan piyasalarda ECB’nin faiz kararı bekleniyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal sıkılaşması sonucu değerlenen dolar kuru ve Euro Bölgesi’ndeki yüzde 8,6’lık yüksek enflasyon ECB üzerinde faiz baskısını artırıyor.

Piyasalarda ECB’nin faiz artışına karşı ağırlıklı beklenti bu toplantıda faizin 25 baz puan artırılmasına yönelik olsa da 50 baz puanlık artışın da masada olduğu biliniyor. Öte yandan ECB üyeleri, Euro Bölgesi içerisindeki borçluluk seviyesi yüksek ülkelerin olası faiz artışından zarar görmemesi için de alternatif finansal araçlar üzerinde tartışıyor.

Geçtiğimiz günlerde euro/dolar paritesi 20 yılın ardından ilk kez eşitlenmişti. Euro dolar paritesindeki eşitlik, ihracat geliri ağırlıklı euro, ithalat gideri ise ağırlıklı olarak dolar bazında olan Türkiye dış ticareti için önem arz ediyor.

Euro dolar paritesi bu sabah 1,02 seviyesinden işlem görüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.