Putin talimatı verdi! Rusya, Sovyetler döneminde rafa kaldırılan savunma sistemi S-550’yi tekrar yapacak

Rus devlet medyası TASS’ta yer alan habere göre Şoygu; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapılan son görüşmeye dair, Savunma Bakanlığı’nda bilgilendirme açıklaması yaptı.

PUTİN, YERLİ FÜZE SAVUNMA SİSTEMLERİNE ÖZEL VURGU YAPTI

1-3 Kasım’da Soçi’de yapılan toplantıda Putin, Savunma Bakanlığı üst düzey yetkilileri ve Rus savunma sanayi kuruluşlarının başkanlarına S-350, S-500 ve S-550 karadan havaya füze sistemlerinin Rus birliklerine teslim edilmesinin önemini vurguladı: “Devlet başkanı Putin, yerli füze savunma sistemlerinin geliştirilmesinin ve Silahlı Kuvvetlere S-350, S-500 ve S-550 tedarikinin ilerletilmesinin önemine özel bir vurgu yaptı.”

SOVYETLER DÖNEMİNDE SÖKÜLMÜŞTÜ

TASS’taki haber de yer alan başka bir detay bilgiye göre; S-550 yüksek hava savunma sistemi, 1981-1988 yıllarında Sovyetler Birliği’nde geliştiriliyordu. Proje, diğerleri ile birlikte o dönemin Sovyet- Abd askeri anlaşmalarının bir parçası olarak askıya alınmıştı. Sistemin prototipi üzerine kurulan ekipmanlar, 1992’den sonra sökülmüştü. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra da proje tamamen rafa kaldırılmıştı.

Haberi KaydetRelated Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.