Reuters’tan Dikkat Çeken Muharrem İnce Analizi: ‘Seçim Sonuçlarını Doğrudan Etkileyecek’

14 Mayıs seçimleri öncesi farklı anket şirketlerinden oy tahminleri gelmeye devam ederken bir analiz de İngiliz haber ajansı Reuters’tan geldi. Anketlerin desteğiyle yapılan analizde Muharrem İnce’nin oy oranının yüzde 10 civarında olabileceği, bu durumun da seçimin ikinci turunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın lehine olacağı vurgulandı.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, çekilmesi yönündeki baskılara rağmen 100 bin imza toplayarak adaylığını resmileştirmişti.

‘in Reuters’tan aktardığı bilgiye göre, bu durumun muhalefet oylarında bölünme endişesine neden olduğu belirtilen haberde, İnce’nin adaylığının Erdoğan’ın kazanma ihtimalini artırabileceğine dikkat çekildi.

Türkiye’de mart ayında yapılan son anketler Muharrem İnce’nin ortalama oy oranını yüzde 5 civarında gösteriyor. 

Panoramatr anketine göre ise İnce’nin oy oranı yüzde 10 seviyesinde.

‘Oylarında düşüş olabilir ama seçimin ikinci tura kalmasını engellemez’

Haber ajansına konuşan Panoramatr araştırma şirketi direktörü Osman Sert, seçimler yaklaştıkça İnce’nin oy oranında düşüş olabileceğini belirterek ‘Ancak böyle bir erime olsa bile bu seçimin ikinci tura kalmasını engellemez’ dedi.

Analistlere göre İnce’ye oy verenlerin büyük çoğunluğu hükümete muhalif olan kesimlerden geliyor.

Muhalefet kanadı, İnce’nin adaylığının seçimi ilk turda almayı zorlaştırdığını düşünüyor

Reuters’a konuşan muhalefet blokundan üst düzey bir yetkili, İnce’nin adaylığının Erdoğan’ı ilk turda yenmeyi zorlaştıracağını söyledi. Ancak aynı yetkili, Muharrem İnce ile Sinan Oğan’a olan desteğin yüzde 5’e düşmesi halinde ilk turda Millet İttifakı’nın seçimleri kazanabileceği görüşünde.

Yine ajansa konuşan AK Parti’den üst düzey bir yetkili ise, parti tarafından yapılan anketlerde İnce’nin oy desteğinin yüzde 8-9 civarında olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir