Rusya’dan Türkiye bildirisi: Toplantıda AB örneği verdi!

AB ülkeleri önderlerinin Ukrayna ve Moldova’ya aday ülke statüsü vermesini Avrupa’nın kendi iç sorunu olarak niteleyen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, kıymetli olan noktanın bu süreçlerin kelam konusu ülkelerle Rusya ortasındaki bağlarda büyük sıkıntılar yaratmaması olduğunu söyledi.

Günlük basın toplantısında mevzuya ait değerlendirmelerde bulunan Peskov, “Birincisi, elbette bu, Avrupa’nın iç sorunu. Bu süreçlerin bize daha fazla sorun ve anılan ülkelerle bizim aramızdaki alakalarda daha fazla sorun oluşturmaması, bizim için çok kıymetli. Bu tıp sıkıntılar, yeteri kadar var zaten” dedi.

Söz konusu süreçlerin Rusya-AB ilgilerini daha berbata götürmemesinin de kıymetli olduğunu kaydeden Peskov, çünkü bağlantıların halihazırda çok fazla ziyan gördüğünü belirtti.

”TÜRKİYE HÜKÜMRAN, BAĞIMSIZ BİR ÜLKE HALİNE GELDİ”

Şu anda Moldovalıların Avrupalı olmayı Avrupalılardan daha çok istediklerini gördüklerine dikkat çeken Peskov, AB’ye adaylık konusuna bakışını Türkiye’deki tecrübelerine dayanarak şöyle anlattı:

“20 yılı aşkın bir müddet evvel Türkiye’de büyükelçiliğimizde, şimdi Sovyetler Birliği büyükelçiliği iken diplomat olarak vazife yapmaya başladığımı, o vakit Türkiye’nin de umut beslediğini, AB’ye aday olduğunu, Avrupa’nın ayrılmaz bir kesimi olmak, ‘gri’ bölgeden çıkmak ve Avrupa ile Asya’nın birleştiği yerde, Avrasya bölgesinde Avrupa’nın organik modülü olmak için çok çalıştığını hatırlıyorum. Ama görüyoruz ki bu, adaylıktan öteye gitmedi. Lakin bununla birlikte Türkiye hükümran, bağımsız bir ülke haline geldi.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.