Samsung, ABD’de 200 milyar dolarlık çip fabrikası kuracak

Samsung 20 yıl içinde ABD’nin Teksas eyaletinde 11 yeni çip üretim tesisi için yaklaşık olarak 200 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Samsung’un bu yatırımı ABD ve Çin ortasında çip alanında devam eden çekişmede ABD’nin elini güçlendirecek.

Çarşamba günü Teksas denetçisinin (Texas Comptroller) web sitesinde yayınlanan bilgilere nazaran, Samsung bu tesislere toplamda 192 milyar dolar yatırım yapacak. Ayrıyeten bu tesislerde yaklaşık 10 bin kişi istihdam edilecek.

Samsung tesislerin inşası için yakın zamanda vergi indirimi talep etti. Teksas eyaletinde büyük yatırımlar için 10 yıl mühletle emlak vergisinde indirim yapılan bir teşvik programı bulunuyor. Fakat bu program yıl sonunda sona erecek. 

Samsung’un bu yatırımı uzun vadeli bir plan. Samsung’un bu yatırım planını ne vakit hayata geçireceği şimdi bilinmiyor. Lakin vergi indiriminden yararlanmak için Samsung tesislerin inşasına çabucak başlarsa en erken tesis varsayımlara nazaran 2034 yılından evvel faaliyete geçmeyecek. Öbür tesislerin ise hizmeti girmesi 2042 yılını bulacak.

Samsung’un bu yatırımı dünyanın çip üretiminin birçoklarının son yıllarda Asya’ya kayması üzerine ABD’nin çip üreticilerine 50 milyar dolarlık fon ayırmasından sonra geldi. Fakat yasanın ABD Kongresi’nde hâlâ çalışmalarına devam ediliyor.

Geçen yıl Samsung, Teksas eyaletinde bir kent olan Taylor’da gelişmiş bir çip üretim tesisi için 17 milyar dolar harcayarak Teksas merkezli üçüncü fabrikasını kuracağını söylemişti. Şirket bu yıl tesisin temelini attı. Tesisin 2024’ün sonlarına hakikat faaliyete geçmesini bekliyor.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.