Şili’de ansızın ortaya çıkan dev obruk giderek büyüyor: Yerleşimleri yutabilir

Şili’de apansız ortaya çıkan dev obruğun süratle büyümesi paniğe yol açtı. Bölgedeki yetkililer, yerleşim alanlarında da konutları yutacak emsal obruklar oluşmasından kaygı ediyor.

Şili’de geçen hafta birdenbire ortaya çıkan ve şaşkınlığa yol açan dev obruk giderek büyüyor.

Yetkililer, 200 metre derinliğinde olduğu sanılan obruğun genişliğinin bir haftada iki kat büyüdüğünü ve alandaki kimi maden tesislerini yutabileceğini açıkladı. Copiapo bölgesindeki bir maden alanında oluşan obruğun genişliği 50 metreye ulaştı ve giderek daha da büyüyor.

Çukurun oluştuğu bölgede faaliyet yürüten Kanadalı maden şirketi, tartışmalara yol açan gizemli çukurun oluşma nedeniyle ilgili incelemelerin sürdüğünü belirtti. Şirket, olayın nedeni anlaşılıncaya kadar maden arama faaliyetlerini durdurdu.

DİBİNDEN SU ÇIKTI

Şili Jeoloji ve Madencilik Kurumu Sernageomin, dev çukurun tabanında rastgele bir hususa rastlamadığını lakin bol ölçüde su bulunduğunu bildirmişti. Çukurdan çıkarılan suyun, obruğun maden faaliyetleri sonucu oluşup oluşmadığını anlamak için incelendiği kaydedildi.

Tierra Amarilla kasabasının Belediye Lideri Cristóbal Zúñiga, dev obruğun yerleşim alanlarını da tehdit ettiğini ve konutların bulunduğu bölgede de benzeri bir obruk oluşmasından kaygı ettiklerini söyledi.

Obruklar, kaya yüzeylerinin suyla aşınması sonucu oluşuyor. Geçen ay İsrail’in Tel Aviv kentinde de bir parti sırasında havuzda ansızın obruk oluşması sonucu bir kişi hayatını kaybetmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.