Siyasilerden 19 Mayıs bildirileri

Siyasi isimler 19 Mayıs’a ait ileti yayımladılar. Siyasi parti genel liderleri ve belediye liderleri dahil olduğu birçok siyasi isim, 19 Mayıs’ı kutladı. İşte o bildiriler;

“İLK AMACIMIZ, HOŞ CUMHURİYETİMİZİ DEMOKRASİYLE TAÇLANDIRMAK OLACAK”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu:

“19 Mayıs 1919… Cumhuriyet düşüyle yola çıkılan o kutlu yürüyüşün, 103. yıl dönümündeyiz. Akabinde idam fermanları yazılan Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk, mevti göze alarak çıktığı bu seyahatte halkın vicdanına, ferasetine ve yüksek vatan sevgisine güvenmiştir. Emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı başlattığı bu onurlu savaşta, milletimiz de O’nu bağrına basmış, vatanını canıyla, kanıyla, gözyaşıyla işgalden kurtarmıştır.

Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs’ı gençlere armağan etmenin yanında, Cumhuriyetimizi de onlara emanet etmiştir. Bağımsızlığımızı kazanmamızın akabinde, Türkiye bir kere daha, gençlerinden çok şey beklemektedir. Saray rejiminin her alanda neden olduğu yıkım, ülkemizin üzerine karabulutların çökmesine neden olmuştur. O karabulutları gençlerin dağıtacağından hiçbir kaygım yoktur.

Umudumuzu ve Gazi’nin gençlere verdiği tarihî vazifesi canlı tutarak, azimle ve kararlılıkla yürüyeceğiz. Birinci amacımız, hoş Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak olacaktır. O güne kadar yorulmak yok! Bu his ve kanılarla, bağımsızlığımızın nişanesi olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı yürekten kutluyorum. Bağımsızlık, Cumhuriyet ve Demokrasi gayretinin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile terörle uğraşta şehit düşen evlatlarımızı rahmetle anıyorum.”

“TÜRKİYE’NİN KALKINMASINI ENHELLEMEK İSTEYENLERLE ÇABA EDİYORUZ”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“19 Mayıs 1919’da Türk milleti, sömürgeci işgal kuvvetlerine karşı bir ve birlikte olarak ayağa kalkmış, son ve ebedi devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için topyekun bir çabaya girişerek destansı kahramanlıklar sergilemiş, nihayetinde kutlu bir zafere erişmiştir. Bugün de tarihimizden aldığımız güç ve bağımsızlık ruhuyla geleceğe yürüyor, Türkiye’nin kalkınmasını ve büyümesini engellemek isteyenlere karşı amansız bir gayret veriyoruz.

Büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etme heyecanımızı daima canlı tutarken, bu yolda en değerli imkanımız olarak gördüğümüz gençlerimizi her alanda destekliyor, onlara fırsatlar sunuyoruz. Ülkemiz geliştikçe elbette gençlerimiz için daha çok imkan ve fırsat da beraberinde gelecektir. Ulusal şuur ve karakter sahibi gençlerimiz için tüm gücümüzle çalışıyor, Türk gençliğinin potansiyeline güveniyoruz. Ulusal, bölgesel ve global gelişmeler karşısında Türk gençlerinin ortaya koyduğu vizyon ve uğraş ülkemizin geleceği ismine umudumuzu tazelememize vesile oluyor. Türkiye’de eğitimden spora, güvenlikten siyasete, ticaretten sanata kadar her alanda gençlerimizi ön safta görmekle iftihar ediyoruz. Ülkemizin 2023 maksatları ve 2053 vizyonunu hayata geçirmek için gençlerimizle birlikte yol yürümeyi sürdüreceğiz. Bu kanılarla, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tekrar kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını hürmetle anıyorum.”

“KAHROLSUN İSTİBDAT, YAŞASIN HÜRRİYET!”

UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener:

“Hatırla, uçurumun kenarındaki yıkık ülkeni. Türlü düşmanları, kanlı boğuşmaları, o karanlık günlerini hatırla. Galata simsarları sefa sürerken yokluğa hapsolan Anadolu’yu, kara gün akçene el koyan Duyun-ı Umumiye’yi hatırla. Jurnalciliğe, zulme ve istibdada mahkum edilen hürriyetini, bir kişinin insafına terk edilen meclisini hatırla.

‘Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!’ diye haykıranları hatırla…

Ey Türk istikbalinin evladı! Daha 25 yaşında, Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü hatırla! Samsun’da atılan o birinci adımı, 1919 Ruhunu hatırla! Hatırla ki; onlardan güç alasın. Emanetine sahip çıkasın. Umudun ateşi olasın. Mankurtlaşmış ruhlar etrafını kuşatsa da; damarlarındaki asil kanı asla unutma. Sen; Cumhuriyetin temel sahibi ve bekçisi! Kim olduğunu hatırla! Gücünü hatırla! Hatırla, hatırla, hatırla!”

Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce:

“Umudumuz, yarınlarımız, gençler, evlatlarım;

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun.”

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu:

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

Deva Partisi Genel Lideri Ali Babacan:

“Tüm gençlerin #19Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle anıyorum.

Gençlerin her türlü imkana rahatça ulaşabildiği bir Türkiye’nin önünde duracak hiçbir güç tanımıyorum.

Bunun için öncelikle özgürlüğe demir atacağız.”

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu:

“Aziz milletimizin ve de pahalı gençlerimizin #19Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyorum. Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, Ulusal Gayretimizin tüm kahramanlarını ve bu ülke için can vermiş bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu: “”Millî Mücadele’nin birinci kıvılcımı, bağımsız Türkiye’nin anahtarı olan o seyahati 103. yılında gururla anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun!”

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş: “Atatürk’ün izinde, gösterdiği gayeye, Cumhuriyet gençleriyle. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer: “Gençler, Unutmayın ki sizler zifiri karanlıkları bağımsızlık ateşiyle aydınlatmış Ata’mızın evlatlarısınız. Umut sizde, umut sizsiniz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.