Sri Lanka’da aksiyoncular konuştu: İşgal sürecek

Ekonomik kriz yüzünden tansiyonun yüksek olduğu Sri Lanka’da dün devlet liderinin konutunu işgal eden göstericilerden yeni bir açıklama geldi.

Ekonomik çöküntü yaşayan ve enflasyonun resmi bilgilere nazaran yüzde 54 düzeylerinde olduğu Sri Lanka’da halkın protesto şovları devam ediyor.

Ülkeden kaçan devlet liderinin sarayını basan göstericiler bugün yeni bir açıklama yaptı. İngiliz haber ajansı Reuters’ın son dakika ibaresiyle servis ettiği açıklamalarda göstericilerin önderi olarak kendini tanıtan Ruwanthie de Chickera, “Devlet Lideri istifa etmeli, başbakan istifa etmeli ve hükümet gitmeli” dedi.

Sri Lankalı muhalif, “Devlet lideri ve başbakan istifa etmeden devlet liderinin sarayını terk etmeyeceğiz” dedi.

Göstericiler saraydaki dolapları adeta talan etti.

Son haftalarda tansiyonun yüksek olduğu Sri Lanka’da dün reaksiyonlar ve halkın devlet başkanlığı sarayını basması üzerine devlet lideri Gotabaya Rajapaksa ve Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin istifa etme kararı aldıkları duyurulmuştu.

Rajapaksa ve Wickremesinghe’nin istifa edeceğini parlamento sözcüsü açıklamıştı.

Göstericiler bir köpeği maskot ilan ederek “Doğal Ömürden Sorumlu Bakan” olarak tanıttı.

SRİ LANKA’DA İKTİSAT NASIL ÇÖKTÜ?

22 milyon insanın yaşadığı ada ülkesi, 1948’teki bağımsızlığından beri tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor. Dövizde yaşanan ıstırap sebebiyle akaryakıt, besin, ilaç üzere malları temin edemeyen ülkede enflasyon resmi bilgilere nazaran yüzde 54.6 düzeylerinde.Reuters haber ajansı, enflasyonun gelecek aylarda yüzde 70’e çıkmasını beklerken son devirde yaşanan siyasi çalkantı ve belirsizliğin IMF ile yapılacak görüşmeleri etkilemesi de bekleniyor.

Göstericiler yataklarda keyif yaptı.

Özellikle Covid-19 sebebiyle turizm alanından büyük darbe alan Sri Lanka’da geçen yıllarda petrol fiyatlarının artması, kimyasal gübre ithalatının yasaklanması tarımı durma noktasına getirmişti.

Öte yandan muhalefet, Devlet Lideri Rajapaksa’nın ekonomiyi yönetememesi sebebiyle bu krizin oluştuğunu öne sürdü. Muhalefet, Mart ayından beri Rajapaksa’nın istifasını talep ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.