Tayvan’dan Çin’e misilleme: Askeri tatbikat düzenlenecek

Tayvan ajansı CNA’nın haberine nazaran, ordudan yapılan açıklamada, 9 ve 11 Ağustos’ta, Ada’nın güneyindeki Pintung vilayetine bağlı Fınggang’da iki başka topçu talimi düzenleneceği bildirildi.

Tatbikatlarda, 155 milimetre top ateşleyen 78 obüs ve 120 milimetrelik 6 havan ile havaya ve denize atışlar yapılacağı bildirildi. Ayrıyeten ordunun yıllık tatbikatının da 5 Eylül’de yapılacağı kaydedildi.

Açıklama, Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin ziyaretinin akabinde Ada etrafında başlattığı, gerçek cephane ve mühimmatın kullanıldığı askeri tatbikatların akabinde geldi.

Bugün sona ermesi beklenen tatbikatlar, Çin’in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada’nın etrafında fiili bir abluka oluşturmuştu. Tatbikatlar nedeniyle kimi bölgeler, gemi ve uçak trafiğine kapatılırken, boğazda güvenlik tasası nedeniyle seferlerin aksadığı bildirilmişti.

Bu ortada Çin ordusunun da ülkenin kuzeyinde yeni tatbikatlara başlayacağı bildirilmişti. Deniz Güvenliği Yönetiminden yapılan açıklamada, başşehir Pekin’in yakınlarındaki Bohay Denizi’nde 8 Ağustos-8 Eylül’de, Sarı Deniz’in güneyinde ise 7-15 Ağustos’ta düzenlenecek tatbikatlar nedeniyle kelam konusu bölgelerin gemi trafiğine kapatılacağı duyurulmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.